لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

اوباما: ۸ قدرت صنعتی در رویکرد به ایران متحدند


باراک اوباما در پایان جلسه گروه موسوم به G-8 گفت یک برنامه تسلیحاتی برای همه ما مایه نگرانی جدی بود
باراک اوباما در پایان جلسه گروه موسوم به G-8 گفت یک برنامه تسلیحاتی برای همه ما مایه نگرانی جدی بود
خبرگزاری فرانسه - کمپ دیوید / تهران :

پرزیدنت اوباما، امروز، شنبه، همزمان با میزبانی کنفرانس سران هشت قدرت صنعتی بزرگ جهان، موسوم به کشورهای گروه (G8) در کمپ دیوید در حومه واشنگتن گفت این گروه در مورد چگونگی رویکرد به ایران در مذاکرات اتمی پیش رو متحد و یک پارچه است.

پرزیدنت اوباما گفت ناتوانی ایران در متقاعد ساختن جهان به صلح آمیز بودن برنامه پرسش برانگیز اتمی اش «برای همگی ما یک نگرانی جدی بود».

ایران که گفته است انتظار دارد تحریم های وضع شده بر سر برنامه اتمی مورد اختلافش در جریان مذاکرات هفته آینده باقدرت های جهان دربغداد لغو شود، امروز مدعی شد این اقدامات تنبیهی مجبورش نمی کند از حقوق اتمی خود دست بردارد.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری دولتی ایران گفت لغو تحریم ها به سادگی نشان دهنده «نخستین علائم» حاکی ازعوض شدن غرب در «رویکرد اشتباه خود به ایران و فعالیت های اتمی اش» خواهد یود.

آقای مهانپرسست ادعای تهران را تکرار کرد که تحریم ها فاقد پایه و اساسی قانونی است، اما افزود که «هیچکس در ایران از تحریم ها خشنود نیست» و افزود که تحریم ها «ممکن است مشکل ساز» باشند. وی در عین حال تاکید کرد که «تحریم ها حقیقتا اثری عمده نداشته اند».

ایران روز چهارشنبه ۲۳ مه (سوم خرداد) قرار است با کشورهای موسوم به «گروه پنج بعلاوه یک»، شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، در بغداد، برای دورجدیدی از مذاکرات اتمی، که ماه گذشته پس از وقفه ای پانزده ماهه در استانبول از سر گرفته شد، ملاقات کند.

به گزارش وسائل ارتباط جمعی دولتی در ایران، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران در تماسی تلفنی با گیدو وستروله همتای آلمانی اش گفته است هیات نمایندگی ایران «با حسن نیت و اراده ای جدی به بغداد می رود» و «انتظار دارد طرف مقابل نیز» با همین روحیه به مذاکرات ملحق شود.
XS
SM
MD
LG