لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۴

ادامه فشار به تهران برای علنی ساختن برنامه اتمی اش


تبادل نظرهای رهبران هشت قدرت صنعتی جهان در باره برنامه اتمی ایران و ناآرامی های سوریه در میهمانی شام پرزیدنت اوباما آغاز شد
تبادل نظرهای رهبران هشت قدرت صنعتی جهان در باره برنامه اتمی ایران و ناآرامی های سوریه در میهمانی شام پرزیدنت اوباما آغاز شد
رهبران بزرگترین کشورهای صنعتی جهان موافقت کرده اند فشار به ایران را برای علنی ساختن جزئیاتی بیشتر در باره برنامه اتمی اش ادامه دهند، و لزوم توجه بیشتر به تنش سیاسی در سوریه را نیز مورد تاکید قرار داده اند.

مقامات ارشد آمریکائی می گویند تبادل نظر در باره هر دو موضوع بخشی از مذاکرات مقداماتی رهبران کشورهای گروه موسوم به (G-8) در کنفرانس اقتصادی سالانه آنها بود، که جمعه شب در جریان میهمانی شام پرزیدنت اوباما آغاز شد.

کنفرانس رهبران کشورهای گروه (G-8) شامل آمريکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا و روسیه امسال در کمپ دیوید واقع در حومه واشنگتن برگزار شده است، که استراحتگاه ویژه ریاست جمهوری آمریکا در ایالت مریلند بخشی از آن است.

مقامات آمریکائی می گویند رهبران اتفاق نظر داشتند که ایران برای اثبات صلح آمیز بودن برنامه اتمی اش باید گام هائی مشخص بردارد. ایران و نمایندگان آژانس نظارتی سازمان ملل متحد در امور اتمی این هفته برای تبادل نظر در باره برنامه اتمی تهران در اتریش ملاقات کردند، و قرار است روز یکشنبه مجددا در تهران ملاقات کنند.

در مورد سوریه، به گفته مقامات، رهبران حمایت خود را از طرح صلحی ابراز کردند که با میانجیگری کوفی عنان نماینده جامعه بین المللی برای پایان بخشیدن به ناآرامی های مرگبار یک سال گذشته عرضه شده است.

مقامات می گویند رهبران قدرت های جهان همچنین در باره نگرانی های ناشی از احتمال اقدام کره شمالی در مورد یک آزمایش اتمی دیگر تبادل نظر کردند.

رهبران کشورهای گروه (G-8) در جلسه امروز خود در مورد مسائل اقتصادی، ازجمله بحران ناشی از بدهی ها در محدوده پولی یورو تبادل نظر می کنند. این تبادل نظر ها هنگامی انجام می گیرد که یونان درگیر قرض و محتاج پول ممکن است بخواهد از حوزه پولی یورو خارج شود. رای دهندگان در یونان، علیه احزابی رای داده اند که موافقت کرده بودند در ازای کسب کمک های مالی، برنامه های موسوم به ریاضت های اقتصادی را به اجرا بگذارند.
XS
SM
MD
LG