لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

دیدار مقامات امنیتی عراق و اقلیم کردستان در مورد احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی  


حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل در اقلیم کردستان در پاییز ۱۴۰۱. آرشیو
حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل در اقلیم کردستان در پاییز ۱۴۰۱. آرشیو

مقامات امنیتی عراق و اقلیم کردستان روز شنبه در مورد توافق امنیتی تهران و بغداد و حضور احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان دیدار کردند.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، که صبح شنبه به سلیمانیه رفته بود با «ریبَر احمد» وزیر داخلی حکومت اقلیم کردستان دیدار کرد.

به گفته آقای الاعرجی، توافق امنیتی ایران و عراق، محور اصلی این نشست بود. مقامات وزارت خارجه و مرزبانی عراق هم در این نشست حضور داشتند.

ایران و عراق در اواخر سال گذشته، توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی را امضاء کردند که حضور احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی، محور اصلی آن بود. جمهوری اسلامی، احزاب کرد را به استفاده از اقلیم کردستان عراق برای عملیات نظامی در داخل ایران و همچنین دست داشتن در اعتراضات ضد حکومتی متهم می‌کند.

سپاه پاسداران در سالیان گذشته، بارها با موشک و پهپاد به مواضع این احزاب حمله کرده است که از جمله باعث کشته و زخمی شدن شماری از فیرنظامیان نیز شده است.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، هفته گذشته گفت دولت عراق در چارچوب این توافق امنیتی متعهد شده است تا احزاب کرد مخالف را خلع سلاح و از عراق اخراج کند.

به گفته او، اگر دولت عراق در زمان تعیین شده، به تعهدات خود عمل نکند، حملات سپاه پاسداران ادامه خواهد داشت.

احزاب کرد حاضر نشدند درباره دور تازه فشارهای جمهوری اسلامی اظهار نظر کنند. اما محمد صالح قادری، نماینده حزب دموکرات کردستان ایران در اربیل، چند روز پیش به بخش کُردی صدای آمریکا گفته بود اگر فشار های جمهوری اسلامی از راه حکومت عراق و طرف های دیگر افزایش پیدا کند، دور نیست که آنها هم «مبارزات» خود را به داخل ایران منتقل کنند.

وزرای خارجه ایران و عراق هم روز جمعه به صورت تلفنی با هم گفتگو کردند. به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، در این گفتگو بر اجرای توافق امنیتی دو کشور تاکید شد.

XS
SM
MD
LG