لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

تجمع‌های بازنشستگان تامین اجتماعی در چند شهر: مستمری‌ها باید افزایش یابد


تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی در خوزستان. آرشیو
تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی در خوزستان. آرشیو

بازنشستگان تامین اجتماعی روز یکشنبه در چند شهر ایران تجمعهای اعتراضی برگزار کردند. همزمان، اعتراض‌های صنفی دیگری در ایلام و اهواز برگزار شدند.

به گزارش تشکل‌های کارگری و صنفی بازنشستگان، تجمع‌های بازنشستگان در شوش – هفت‌تپه - کرخه، کرمانشاه‌، رشت، اصفهان، شوشتر، اراک و اهواز برگزار شدند. بازنشستگان تامین اجتماعی از ماه‌ها پیش در روزهای یکشنبه هر هفته تجمع کرده و خواستار بهبود شرایط معیشتی خود شده‌اند. از این رو، این تجمع‌ها، «یکشنبه‌های اعتراضی» نام گرفته است.

در این حال، خبرگزاری ایلنا تنها به برگزاری تجمع در شوش – هفت‌تپه - کرخه و رشت اشاره کرد و نوشت که بازنشستگان خواسته اصلی خود را «اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و افزایش مستمری‌ها به اندازه هزینه‌های زندگی می‌دانند.

بر اساس این گزارش، بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گویند: «افزایش مستمری سال جاری ناکافی و ناعادلانه است» و خواستار باطل شدن «این افزایش غیرقانونی» هستند.

به گفته آنها، افزایش ۲۱ و۲۷ درصدی مستمری‌ها «کفاف معاش بازنشستگان کارگری» را نمی‌دهد.

آنها همچنین خواستار استقلال بانک رفاه، ارتقای خدمات رفاهی، برخورداری از درمان رایگان و بهبود وضعیت درآمدی سازمان تامین اجتماعی هستند و می‌گویند: تامین اجتماعی مکلف به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان کارگری است.

همزمان با این تجمع‌ها، سواد‌آموزان نهضت سواد آموزی خوزستان و کارکنان دانشگاه شهرداری اهواز در مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

همچنین خبرگزاری ایلنا به نقل از یک فعال کارگری در ایلام خبر داد که گروهی از کارگران پیمانکاری بخش حمل ونقل و خدمات شهرداری ایلام در روزهای شنبه و یکشنبه در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه دستمزد خود تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، کارگران با ابراز نگرانی از اینکه دستمزدهای ماه‌های بعد نیز پرداخت نشود، گفتند: هنوز راه‌حل مناسبی از سوی مسئولان شهری برای حل این مشکل ارایه نشده است.

این فعال کارگری افزود: کارگران پیمانکاری طی دو ماه گذشته، برای پیگیری مطابات صنفی خود به چند نهاد دولتی و غیردولتی مراجعه کردند اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.

در سالیان اخیر، پرداخت نشدن دستمزدها در مناطق مختلف ایران به یکی از مهمترین مشکلات آنان تبدیل شده است. این وضعیت، موجب گسترش اعتراض‌های کارگری به شکل اعتصاب، راهپیمایی و تجمع شده است.

XS
SM
MD
LG