لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۸

تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان در چند شهر: معوقات متناسب‌سازی باید پرداخت شود


تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی در خوزستان. آرشیو
تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی در خوزستان. آرشیو

بازنشستگان تامین اجتماعی روز یکشنبه در چندین شهر ایران راهپیمایی و تجمع، و به شرایط معیشتی خود و بی‌توجهی مقام‌های جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

به گزارش تشکل‌های بازنشستگان و کارگری، تجمع‌ها در شهرهای شوش، اهواز، کرمانشاه، اصفهان، شیراز، کرمان و شوشتر برگزار شدند.

در تجمع بازنشستگان شهر شوش، شماری از اعضای خانواده آنان نیز شرکت کرده بودند.

بازنشستگان تامین اجتماعی از ماه‌ها پیش در روزهای یکشنبه هر هفته تجمع‌های اعتراضی برگزار می‌کنند که به یکشنبه‌های اعتراضی نامیده می‌شود.

در این حال، خبرگزاری ایلنا به نقل از فریدون نیکوفرد، بازنشسته کارگری در شوش، نوشت که مهم‌ترین خواسته تجمع روز یکشنبه «اعتراض به نحوه‌ اجرای باقیمانده متناسب‌سازی و اعمال نشدن ضریب افزایش سال گذشته» بود.

او گفت: معوقات متناسب‌سازی دو سال اخیر باید به بازنشستگان پرداخت شود.

به گفته آقای نیکوفرد، یکی دیگر از مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی، ناکافی بودن افزایش حقوق در سال جاری‌ است که علیرغم تورم سنگین، بین ۲۱ تا ۲۷ درصد افزایش یافته است.

فرامرز توفیقی، عضو سابق شورای عالی کار، چند روز قبل به خبرگزاری ایلنا گفته بود که سبد معیشت به ۲۱ میلیون تومان در ماه رسیده است.

فریدون نیکوفرد در مصاحبه خود با ایلنا، استقلال بانک رفاه کارگران، بهبود خدمات رفاهی و تامین درمان رایگان را از دیگر مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی دانست.

اتحادیه آزاد کارگران ایران هم خبر داد که بازنشستگان مجتمع فولاد البرز غربی روز یکشنبه در پی محقق نشدن مطالبات صنفی‌شان تجمع کردند. این تشکل کارگری توضیحی درباره مطالبات آنها نداد.

روز شنبه نیز شماری از بازنشستگان شرکت نفت در اهواز و اصفهان اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کرده بودند.

آنها در این دو تجمع خواستار ابطال اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت شدند. این اساسنامه چند سال پیش با تصمیم دولت و به زیان بازنشستگان شرکت نفت تغییر کرد. از آن زمان، بازنشستگان شرکت نفت بارها به اقدام دولت اعتراض کرده‌اند.

در اساسنامه جدید، هیئت امنای صندوق که از سوی هیئت دولت انتخاب می‌شوند، کنترل منابع این صندوق را که از محل کسورات کارکنان نفت تشکیل شده است، در دست دارند و می‌توانند به تشخیص خود از محل این اعتبارات به ارگان‌ها و نهادها مختلف وام بدهند.

در این حال، در پی ادامه و گسترش اعتراض‌های بازنشستگان مخابرات، نصراله پژمان‌فر، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، در توئیتی به جلسه ویژه این کمیسیون با وزیر ارتباطات اشاره کرد.

او نوشت: طبق وعده مدیران مخابرات مصوب شد که «از ماه آینده، ماهیانه رفاهیات معوق بازنشستگان مخابرات پرداخت شود. همچنین از محل فروش اموال مازاد نیز مطالبات بازنشستگان عزیز مخابرات پرداخت شود.»

XS
SM
MD
LG