لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

جلسه گروه پارلمانی «زنان ایران» در کنگره آمریکا: مردم خواستار تغییر هستند


در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ بسیاری از دختران دانش آموز در همراهی با اعتراضات حجاب از سر برداشتند. آرشیو
در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ بسیاری از دختران دانش آموز در همراهی با اعتراضات حجاب از سر برداشتند. آرشیو

در جلسه گروه پارلمانی «زنان ایران» در کنگره آمریکا با شرکت برخی از چهره‌های سیاسی آمریکایی و همچنین مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت ایران، گفته شد که مردم خواستار تغییر سیاسی هستند.

شرکت کنندگان در این نشست، اعضای «زنان ایران» و «حقوق بشر و دمکراسی در ایران» بودند و این جلسه به ریاست مشترک شیلا جکسون لی و نانسی میس و همچنین گروه «حقوق بشر و دمکراسی در ایران» به ریاست مشترک تام مک کلینتاک و دیوید کوهن برگزار شد.

شیلا جکسون لی‌، رئیس مشترک گروه پارلمانی زنان ایران در کنگره آمریکا، در این نشست با اشاره به اعتراضات سراسری در ایران، به شجاعت زنان و جوانان اشاره کرد و گفت که نکته قابل توجه این است که مردم خواستار تغییر سیاسی هستند.

تام مک کلینتاک از دیگر شرکت کنندگان در این نشست، هدف از تشکیل گروه زنان ایران و همچنین گروه حقوق بشر و دمکراسی در ایران در مجلس نمایندگان ایالات متحده را کمک و حمایت از مردم ایران عنوان کرد.

رندی وبر، نماینده حزب جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس ، از دیگر شرکت کنندگان در این نشست با اعلام حمایت از مردم معترض، حمله شیمیایی به مدارس دخترانه ایران را محکوم کرد و گفت: هر دولتی که به کودکان صدمه بزند حق ندارد که در حکومت باشد.

مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت ایران، که به صورت آنلاین در نشست شرکت کرده بود با اشاره به نقش فعال زنان در اعتراضات سراسری سال گذشته گفت: «اعتراضات سال گذشته به عنوان پیشتاز قیامی که در شهریور سال گذشته شروع شد صحنه سیاسی ایران را تغییر داد.»

او افزود که این قیام یک پدیده خلق‌الساعه نبود و نقش پیشتاز زنان هم در قیام اتفاقی نبود زیرا این قیام «حاصل بیش از ۴۰ سال مبارزه مردم و مقاومت ایران و نقش زنان در رهبری مقاومت است.»

وی با اشاره به نقش سازمان مجاهدین خلق در اعتراضات گفت: " جنبش ما آنتی‌تز استبداد مذهبی است. سازمان مجاهدین معتقد به اسلام دموکراتیک و مدافع جدایی دین و دولت است.»

XS
SM
MD
LG