لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

اعتراضات معیشتی؛ تجمع پرستاران با شعار «اعتصاب اعتصاب» مقابل فرمانداری قزوین


تجمع پرستاران در مقابل فرمانداری قزوین، دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۲
تجمع پرستاران در مقابل فرمانداری قزوین، دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۲

اعتراضات معیشتی در ایران روز دوشنبه با تجمع شماری از «کادر درمان و پرستاران» در قزوین در واکنش به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان با شعار «اعتصاب اعتصاب» ادامه یافت.

بنا بر گزارش‌ شبکه های اجتماعی، گروهی از پرستاران با تجمع در مقابل استانداری قزوین، شعار دادند: «یک اختلاس کم بشه، حق ما داده می‌شه.»

پرستاران معترض با شعار «اعتصاب اعتصاب» خواهان دست کشیدن از کار برای رسیدن به مطالبات خود شدند و همچنین شعار دادند: «با کرونا جنگیدیم، حمایتی ندیدیم.»

در روزهای گذشته پرستاران در چند شهر در اعتراض به مشکلات معیشتی، «قطع کارانه»، «پرداخت نشدن تعرفه خدمات پرستاری»، و یا «پرداخت اندک» تعرفه، تجمع کرده بودند.

روز یک‌شنبه نیز کارگران هفت‌تپه و بازنشستگان شوش در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند و نماینده مستقل کارگری هفت‌تپه در سخنانی گفت «پای کار می‌ایستیم» تا «مصوبه ننگین» تعیین دستمزد کارگران کنار برود.

این تجمع به عنوان اعتراض به «مصوبه ظالمانه دستمزد و اوضاع نابسامان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور» و در پی فراخوان کشوری کارگران و بازنشستگان برگزار شد.

بنا بر گزارش کانال کارگران مستقل هفت‌تپه، روز دوشنبه ۲۱ فروردین، کارگران از این شرکت بیرون آمدند و به همراه بازنشستگان شوش در مقابل فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یوسف بهمنی، نماینده مستقل کارگری شرکت نیشکر هفت‌تپه، در این تجمع با اشاره به وضعیت معیشت بازنشستگان پس از ۳۰ سال کار، گفت: «حال و روز ما این شد که بیاییم کف خیابان و مطالبه خودمان را فریاد بزنیم.»

او با اشاره به «سبد معیشت کارگر»، شورای عالی کار را «کاملا دست‌نشانده» دانست که «هیچ گونه اختیاری» برای حمایت از کارگران و بازنشستگان ندارد و «بازیچه» مقامات دولتی برای اجرای دستورات آنان است.

آقای بهمنی با بیان این که «وزیر کار قول داده که تورم را کنترل کند»، گفت: «چرا همیشه از جیب کارگر مایه می‌گذارید؟ چرا از جیب خودت نگذاشتی؟ اگر قرار بود تورم را کنترل کنید، چرا در این ۴۴ سال نکردید؟ ۴۴ سال شعار الکی دادید. مسئول بی‌لیاقت شعاری که برای من و تو تعریف کرده این است: نه خرید نخورید به نکبت زندگی کنید تا بمیرید! وگرنه به کدام شعار عمل شد؟»

نماینده مستقل کارگری شرکت نیشکر هفت‌تپه با تأکید بر این که کارگران و بازنشستگان چیزی جز حق خود نمی‌خواهند و در صورت مطالبه‌گری، مقامات «هزار انگ» به آنها می‌چسبانند، خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «مگر ما غیر از حق خودمان چیزی خواستیم؟ معیشت، کار، رفاه، مسکن، و ازدواج جوانان، را رها کرده‌اید و چسبیده‌اید به چهار تار مو. چهار تار مو را دیده اما آن زنی که تا کمر در سطل آشغال خم شده را ندید.»

آقای بهمنی با بیان این که «هر انتقاد و مطالبه‌گری را به حاشیه می‌کشانند تا بتوانند سرکوب کنند»، گفت: «وزیر اقتصاد قول داده درست کند، پس کی؟ ۴۴ سال گذشت و ما چیزی از شما ندیدیم. هر رئیس جمهوری که سر کار می‌آید تقصیرات را گردن قبلی می‌اندازد. هیچ کدامشان تا کنون پای کار نایستاده‌اند و مسئولیت را به عهده نگرفته‌اند. اگر بخواهیم همین طور برگردیم به عقب، پس از بیخ و بن اشتباه رفته‌ایم. از بیخ و بن راه خطا بود.»

او با تأکید بر این که «این مملکت را موریانه گرفته»، گفت که مقامات هر بار پای دشمن خارجی را وسط می‌کشند و اضافه کرد: «دشمنی نیست، الا دشمن داخلی، که افتاده‌اند به جان مملکت و مردم را به اسیری و بردگی گرفته‌اند. واقعیت این است که معیشت من زندگی من نان زن و بچه من را می‌برند. خیلی راحت!»

نماینده کارگران مستقل هفت‌تپه تأکید کرد: «ما پای کار می‌ایستیم تا این مصوبه ننگین به کنار برود.»

  • اخراج ۱۲۴ کارگر لوله‌سازی ماهشهر و تجمع مقابل فرمانداری

از سویی دیگر، روز یک‌شنبه ۲۰ فروردین، شماری از کارگران اخراج‌شده لوله‌سازی ماهشهر در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران این شرکت پنجم فروردین ۱۲۴ تن از کارگران لوله‌سازی ماهشهر را اخراج کرد.

XS
SM
MD
LG