لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

با دستور مخبر صورت می‌گیرد؛ تغییر کاربری املاک «مولد سازی» برای ایجاد ارزش افزوده


محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی در جلسه سران قوای جمهوری اسلامی.
محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی در جلسه سران قوای جمهوری اسلامی.

محمد مخبر در نامه‌ای مصوبه کمیسیونی دولتی را ابلاغ کرده است که در آن وزارت بهداشت و درمان مجاز است نسبت به فروش ساختمان‌های مورد توافق در زنجان اقدام کند. البته طبق این نامه، این وزارتخانه باید برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر قبل از واگذاری این ساختمان‌ها نسبت به تغییر کاربری آنها اقدام کند.

در این نامه که رونوشت آن به دفتر رهبر جمهوری اسلامی و تمام دستگاه‌های امنیتی هم ارسال شده املاک مورد نظر ۸ مورد و در استان زنجان اعلام شده است که یکی از املاک یاد شده ساختمان دانشکده بهداشت و ۵ ساختمان دیگر هم خوابگاه دانشجویی هستند.

نامه مصوبه کمیسیون دولت به امضای محمد مخبر
نامه مصوبه کمیسیون دولت به امضای محمد مخبر

این واگذاری‌ها در قالب طرح «مولدسازی» صورت می‌گیرد و شتاب در انجام این طرح پای بورس را نیز به این موضوع باز کرده است. در همین زمینه سیزدهم فروردین مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، درمورد عرضه اموال مازاد در طرح مولدسازی در بازار سرمایه عنوان کرد: «هیات مولدسازی تشکیل شده که سازمان بورس هم یکی از اعضای آن است. قرار است تا از سازوکارهای بازار سرمایه استفاده کرده و کالاهای خود را طبق مقررات بورس عرضه کنند.»

فروش دارایی‌های مازاد به «اماکن متبرکه» هم رسیده است و شانزدهم فروردین ماه، خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در جلسه «مولدسازی منابع و دارایی‌های موقوفات و بقاع متبرکه» گفت: «در مولدسازی منابع و دارایی‌های موقوفات و بقاع متبرکه [نیز] در راستای تحقق شعار سال، باید همه دست به دست یکدیگر دهیم تا به یک نقطه مطلوب برسیم.»

این شتاب تیم اقتصادی دولت در حالی است که بدنه دستگاه‌های اجرایی و مجموعه‌های مشمول مولدسازی تمایل چندانی به انجام این کار نشان نمی‌دهند و این مقاومت باعث شد تا احسان خاندوزی بعنوان وزیر اقتصاد از ضرورت «شتاب در مولد سازی» بگوید و تاکید کند که برای این کار باید «مقاومت‌های دستگاه‌های دولتی» در برابر «مولد سازی» شکسته شود.

XS
SM
MD
LG