لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

«مولد سازی» به نابینایان رسید؛ تجمع خانواده‌ها مقابل بهزیستی


.تجمع خانواده‌های افراد نابینا مقابل ساختمان سازمان بهزیستی کشور
.تجمع خانواده‌های افراد نابینا مقابل ساختمان سازمان بهزیستی کشور

خانواده‌های افراد نابینا با تجمع مقابل ساختمان سازمان بهزیستی کشور خواستار عدم‌تخلیه و واگذاری یکی از مراکز مرتبط به نابینایان به بخش خصوصی شدند.

مرکز نابینایان خزانه یکی از مراکز ویژه آموزش نابینایان و کم‌بینایان و به‌ویژه کودکان نابیناست که زیر نظر بهزیستی استان تهران و زیر مجموعه دفتر روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور فعالیت می‌کند.

وب‌سایت «دیده‌بان» نوشته است: «شنیده‌ها حاکی از این است که بهزیستی اخیرا تصمیم به تخلیه و واگذاری این مرکز به بخش خصوصی را گرفته است که در اینصورت خدمات این مرکز به نابینایان دیگر رایگان نخواهد بود.»

این وب‌سایت به نقل از مرتضی.ع که خود یک جوان نابینای مطلق است نوشته است: «در تجمع امروز رضایی به نمایندگی از سازمان بهزیستی حرف‌های متناقضی زد و اگر چه ابتدا واگذاری این مرکز را رد کرد، اما در ادامه صحت این مطلب را تایید کرد.»

او افزود: «آموزش‌های نابینایان تنها به آموزش‌های درسی آنها محدود نمی‌شود، نابینایان به دلیل محدودیت در بینایی نیازمند آموزش جزئی‌ترین مهارت‌ها حتی مهارت‌های بسیار شخصی هستند و ارائه این خدمات از عهده هر کس و هر مجموعه‌ای برنمی‌آید.»

«مولدسازی» پیش‌تر نیز با حاشیه در مدارس خیرین وارد فاز تازه‌ای شده و خبرهای منتشر شده نشان‌دهنده برنامه دولت جمهوری اسلامی برای فروش برخی از مدارس، از جمله مدارس ساخته‌شده توسط نیکوکاران و سازمان‌های خیریه، تحت عنوان «فروش اموال مازاد» بود.

در همین رابطه زهرا گیتی‌نژاد، مدیر عامل یک موسسه خیریه در ایران، با انتشار ویدیویی از وجود تعداد زیادی از مدارس ساخته شده توسط نیکوکاران، که به مدارس خیرساز و خیریه‌ساز معروف هستند، در فهرست املاک قابل فروش دولت در چارچوب طرح موسوم به «مولدسازی دارایی‌های دولتی» خبر داد.

روزنامه «دنیای اقتصاد» نیز در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت که ممکن است ادعا شود که مدرسه‌‌‌هایی که برای فروش در فهرست املاک مازاد دولتی گنجانده شده، در محله‌‌‌هایی واقع شده که سرانه آموزشی کافی وجود دارد و از این بابت مازاد محسوب می‌شود. اما این ادعا جز درباره چند نقطه خاص در کشور صدق نمی‌‌‌کند و نباید این نقاط خاص و معدود ملاک عمل قرار گیرد.

بر اساس این گزارش وزارت آموزش و پرورش در مجموع بیش از ۱۶۶۰ پروژه مدرسه‌سازی با درصد پیشرفت مختلف را برای «مولدسازی» در سامانه قرار داده است. تقریباً به همین مقدار نیز مدرسه قدیمی در لیست املاک جهت فروش ارائه شده است.

XS
SM
MD
LG