لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

روسیه میزبان نشست چهارجانبه مسکو، تهران، آنکارا و دمشق 


نشست چهارجانبه در مورد سوریه
نشست چهارجانبه در مورد سوریه

یک رسانه روسی از دیدار و رایزنی چهارجانبه مقامات مسکو، تهران، آنکارا و دمشق درباره «روابط سوریه و ترکیه» خبر داده است.

بر پایه اعلام خبرگزاری روسی «تاس»، این نشست چهارجانبه امروز و در‌ سطح معاونان وزرات امور خارجه روسیه، ایران، ترکیه و سوریه خواهد بود.

این نشست که بناست امروز دوشنبه چهاردهم فروردین‌ماه به میزبانی مسکو برگزار شود، پیش‌تر برخی منابع روسی از احتمال «تعلیق» آن به دلیل «آماده نبودن برخی از طرفین» خبر داده بودند.

مسکو در ماه‌های گذشته سعی کرده است تا به همراه سایر طرف‌های درگیر در این کشور، نقش میانجیگر برای ترمیم سیاست خارجی سوریه را ایفا کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز نهم فروردین‌ماه در سفر به مسکو، طی نشست خبری مشترک خود با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته بود در سفر اخیرش به ترکیه و سوریه، با مقامات این دو کشور در خصوص برگزاری این نشست چهارجانبه «رایزنی» کرده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین مدعی شده بود: چنانچه در این گفتگوها «چارچوبی» مشخص شود، «دور بعدی» این نشست می‌تواند در سطح «وزیران امور خارجه» چهار کشور برگزار شود.

یک مقام ارشد ترکیه نیز هشتم فروردین‌ماه به خبرگزاری «رویترز» گفته بود که این دیدار برای «بحث درباره وضعیت سوریه» در روزهای سوم و چهارم آوریل (۱۴ و ۱۵ فروردین) در مسکو برگزار خواهد شد.

این مقام آنکارا پیش‌بینی کرده بود که نشست امروز در آینده جلساتی در سطح «وزرا» نیز خواهد داشت و از آنجا که این جلسه در سطح «فنی» خواهد بود، «انتظار نمی‌رود که تصمیم‌های مهمی در آن اتخاذ شود.»

کشور روسیه هم‌اکنون خود از پنجم اسفندماه ۱۴۰۰ درگیر تهاجم نظامی به خاک اوکراین است و دادگاه کیفری بین‌المللی برای ولادمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در ارتباط با ارتکاب جرائم جنگی، حکم جلب صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG