لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

افزایش تلفات نوروزی؛ اجرای طرح «همیاران جهادی پلیس» در جاده‌های جنوبی ایران


خودرو اتومبیل تصادف جاده‌ای - باشگاه خبرنگاران جوان
خودرو اتومبیل تصادف جاده‌ای - باشگاه خبرنگاران جوان

با وجود اجرای طرح‌های مختلف از سوی نهادهای انتظامی و اجرایی حکومت ایران، همچنان آمار تلفات جاده‌ای در کشور بالاست تا آنجا که طی روزهای پایانی تعطیلات نوروزی از طرح جدید دیگری در این راستا رونمایی شده است: «همیاران جهادی پلیس»

به گزارش خبرگزاری «فارس» وابسته به نهادهای امنیتی، سعید علی‌بخشی، دستیار استاندار هرمزگان در «امر مردمی سازی دولت» گفته است: با هدف «کاهش تصادفات و سوانح جاده‌ای و کمک به تسهیل ترددها» در محورهای پر تردد، اجرای طرح «همیار جهادی پلیس راه» در سطح این استان آغاز شده است.

این مقام محلی دولت جمهوری اسلامی افزوده است: در طرح همیاران جهادی پلیس که اجرای آن تا سیزدهم فرودین‌ماه ادامه دارد، از «ظرفیت تشکل‌های مردمی و گروه‌های جهادی» استفاده شده است.

«تشکل‌های مردمی» و «گروه‌های جهادی» در ادبیات مرسوم مقامات مختلف جمهوری اسلامی، بیشتر اشاره به مجموعه‌های سازماندهی و حمایت شده توسط نهادهایی مانند سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان بسیج دارد.

سعید علی‌بخشی همچنین توضیح داده است: این «نیروهای داوطلب و جهادی» با هدف «کمک به پلیس راهور»، در نقاط مختلف به ویژه «محورهای پر تردد» مستقر شده و با «راهنمایی مسافران» و «یادآوری قوانین و دیگر مسائل» در راستای «کاهش سوانح جاده‌ای» نقش‌آفرینی خواهند کرد.

این مسئول محلی و دیگر مقامات پلیس ایران توضیحی نداده‌اند که «نیروهای داوطلب و جهادی» به کار گرفته شده، دقیقا چه افرادی هستند، مشخصا چه آموزش‌های احتمالی را طی کرده‌اند و حدود اختیاراتشان چیست.

احمدرضا رادان دهم فروردین‌ماه با اعلام اینکه «۶۲۹» مرگ بر اثر تلفات جاده‌ای از ابتدای طرح نوروزی امسال در کشور ثبت شده، افزوده بود: آمار پزشکی قانونی «بیش از این تعداد» خواهد بود.

طبق آمار پزشکی قانونی تلفات جاده‌ای در روزهای نوروز در سال‌های اخیر همواره رو به افزایش بوده است. طبق این آمارها از نوروز ۱۳۹۶ تا نوروز ۱۴۰۱ در مجموع ۵۵۸۲ نفر در حوادث جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند. کشته شدگان در نوروز ۱۳۹۶ طبق اعلام پزشکی قانونی ۸۷۴ نفر بود که در نوروز ۱۴۰۱ به ۱۱۴۶ نفر رسید. در این فاصله آمار تلفات در نوروز ۱۳۹۹ با ۵۳۴ نفر کمترین تلفات در این سال‌ها بود که آن هم به دلیل محدودیت‌های سفر در ایام کرونا بود.

پیش از آغاز رسمی تعطیلات نوروزی و در بیست و هشتم اسفندماه سال گذشته نیز کمال هادیان‌فر، رئیس پليس راهور ایران با اعلام اینکه امسال برای «كنترل ترددها و مديريت آن» از «بالگرد و پهپادهاى پليس» هم استفاده می‌شود، به «باشگاه خبرنگاران» وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی گفته بود: «مركز كنترل پهپادها» بیست و چهار ساعته فعال است.

XS
SM
MD
LG