لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

اعتراض چین به تصمیم آمریکا برای خارج کردن اطلاعات مربوط منشاء کووید ۱۹ از طبقه‌بندی


نگهبانان امنیتی مقابل «انستیتو ویروس شناسی ووهان» در چین. ۳ فوریه
نگهبانان امنیتی مقابل «انستیتو ویروس شناسی ووهان» در چین. ۳ فوریه

وزارت خارجه چین به تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن اطلاعات درباره منشاء کووید ۱۹ از طبقه‌بندی اعتراض کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این واکنش گفت که «اطلاعات مربوط به چین در این گزارش واقعیت را نادرست نشان می‌دهد.»

این مقام چینی از آمریکا خواست تا آنچه «دستکاری سیاسی» درباره منشاء کووید ۱۹ خواند، متوقف کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته قانونی را امضا کرد که براساس آن اطلاعات به‌دست آمده توسط نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد منشاء و چگونگی پخش این ویروس از طبقه‌بندی خارج و قابل انتشار می‌شود.

چند هفته پیش، در ۸ اسفند ماه، روزنامه وال‌استریت ژورنال از یک سند محرمانه دولت آمریکا خبر داد که نشان می‌دهد وزارت انرژی آمریکا همراه با اف‌بی‌آی علت همه‌گیری کرونا را نشت این ویروس از یک آزمایشگاه در چین می‌دانند.

همه‌گیری کرونا به ابتلای حدود هفتصد میلیون نفر در جهان و مرگ دست‌کم ۶/۷ میلیون نفر منجر شد.

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارش خود نوشته بود که به تازگی یک گزارش طبقه‌بندی شده محرمانه آژانس اطلاعات ملی ایالات متحده در اختیار کاخ سفید و کنگره قرار گرفته است و در آن ارزیابی جدید وزارت انرژی مشابه چیزی است که پیشتر اف بی آی گزارش داده بود.

براساس این گزارش، هرچند برخی از نهادهای آمریکایی نشت ویروس را عامل همه گیری کرونا دانسته‌اند اما چهار سازمان اطلاعاتی دیگر آمریکا همچنان بر این باورند که انتشار ویروس کرونا به صورت طبیعی صورت گرفته است.

هنوز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، نتوانسته نسبت به منشا انتشار این ویروس به یک جمع‌بندی برسد.

پیشتر گفته شده بود که همه‌گیری کرونا منشاء حیوانی داشته و از حیوان به انسان‌ها منتقل شده است.

اما از میانه بحران کرونا، برخی گفتند آزمایشگاه‌‌های ویروس شناسی در شهر ووهان چین عامل انتشار این بیماری است. ووهان اولین شهر جهان بود که کرونا در آن همه گیر شد.

چین از اساس آغاز کووید از ووهان را رد می‌کند و می‌گوید ویروس کرونا از خارج، وارد این کشور شد. بر خلاف این نظر، نهادهای اطلاعاتی آمریکا تاکید دارند که اولین ویروس کرونا در آبان چهارسال پیش از ووهان به دیگران سرایت پیدا کرد.

XS
SM
MD
LG