لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

تعیین دستمزد کارگران پیچیده‌تر شد؛ «هر ۶ ماه یکبار مزد را ترمیم کنید»


تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۲ همچنان نامشخص است.
تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۲ همچنان نامشخص است.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی می‌گوید «با توجه به اینکه پیش بینی کارشناسان اقتصادی این است که سال آینده تورم افزایش چشمگیر خواهد داشت، درخواست جامعه کارگری این است که دولت حداقل هر ۶ماه با استفاده از قاعده «فورس ماژور» دستمزد کارگران را ترمیم کند.»

سمیه گلپور تاکید گرد: «سال گذشته بعد از افزایش قیمت‌ها دولت به منظور جبران مشکلات معیشتی کارمندان رقمی را در نیمه دوم سال به حقوق آنها افزود.»

به گفته او «ظرفیت قانونی برای این [کار] وجود دارد که دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ ترمیم شود. چرا که دستمزد کارگران در حال حاضر با تورم امسال در حال چانه زنی است و بدون شک در سال ۱۴۰۲ مشکلات معیشتی و کاهش قدرت خرید کارگران بیشتر هم خواهد شد.»

گفتنی است امروز جلسه ویژه برای تعیین مزد با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی و همچنین وزاری کار و صمت و اقتصاد برگزار خواهد شد.

پیش از این با برگزاری چند نشست شورای عالی کار به توافق نرسیدند، چرا که اعضای کمیته دستمزد رقم هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام و نمایندگان گروه کارگری هم رقم ۱۷ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۱۶۰ را پیشنهاد کردند.

به گزارش «انتخاب» رقم کمیته دستمزد با رقم پیشنهادی گروه کارگری فاصله بسیار دارد و نسبت به گزارش دوماه قبل وزارت کار درباره خط فقر ۱۴ میلیون تومانی هم کمتر است.

پیش‌تر کارشناسان و فعالان حوزه کار، تصمیم‌گیری درباره رقم دستمزد ۱۴۰۲ را به جهت برآوردهای متعدد از هزینه سبد معیشت و اعلام ارقام متفاوت از ۱۵ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان سخت و پیچیده عنوان کرده بودند.

علی خدایی عضو کارگری شورایعالی کار پس از پایان جلسه قبل به «ایلنا» گفته بود: «در این نشست هیچ توافقی حاصل نشد؛ حتی هنوز نتوانسته‌ایم بر سر رقم سبد معیشت به توافق برسیم؛ متاسفانه اعداد و ارقامی که دولتی‌ها و کارفرمایان در نظر دارند، اصلاً مورد قبول ما نیست.»

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور نیز گفته بود کف دستمزد بسیار پایین و شکاف هزینه و درآمد زیاد است و اگر همین الان ۱۰۰ درصد به حقوق افزوده شود، بازهم دستمزد با خط فقر فاصله چشمگیر دارد.

صولت مرتضوی وزیر کار پیش‌تر در مورد تهیه حداقل مزد کارگران گفته بود: تعیین حداقل دستمزد کارگران در مذاکره سه‌جانبه بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت تعیین می‌شود و امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری حداقل دستمزد کارگران مشخص و اعلام شود.

XS
SM
MD
LG