لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران انتقاد آلمان در مورد حملات موشکی به عراق را «ادعاهای بی‌اساس» خواند


Germany's Foreign Minister Annalena Baerbock visits Iraq
Germany's Foreign Minister Annalena Baerbock visits Iraq

حضور آنالنا بربوك وزیر خارجه آلمان در عراق و اظهارات او مبنی بر ایجاد ناامنی بواسطه عملیات‌های نظامی جمهوری اسلامی در نوار مرزی با عراق، واکنش کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه را در پی داشت.

ناصر کنعانی امروز چهارشنبه با «ادعاهای بی‌اساس» دانستن انتقادات وزیر خارجه آلمان علیه جمهوری اسلامی، اظهارات او را تلاش برای «مخفی» کردن «سابقه جنایات کشورش در حمایت از رژیم صدام علیه ایران و نیز جنایت ننگین تجهیز رژیم بعث به سلاح های شیمیایی» دانست.

سخنگوی وزارت خارجه دولت ابراهیم رئیسی درحالی عملیات نظامی جمهوری اسلامی در نوار مرزی با عراق را «بی اساس» خواند که خبرگزاری‌های ایرنا و فارس و تسنیم در شش ماه گذشته بارها خبر حمله توپخانه‌ای سپاه در نوار مرزی و حتی داخل مرزهای عراق را به عنوان تیتر برجسته کرده‌اند.

کنعانی همچنین آلمان را پناه‌گاه «جمع قابل توجهی» از «گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب مسلح» که علیه ایران و عراق فعالیت می‌کنند معرفی کرد.

روز گذشته، آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان در سفری به پایتخت عراق در کنفرانس خبری با همتای عراقی خود گفته بود که «حملات موشکی» ایران در سراسر مرز عراق «غیرقابل قبول» است و غیرنظامیان و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد.

به گزارش رویترز، خانم بربوک که در آستانه ۲۰ سالگی حمله آمریکا و متحدانش به عراق در بغداد سخنرانی می‌کرد، ‌گفت: «رژیم ایران با حملات موشکی خود نه تنها نشان می‌دهد که بی‌پروا و بی‌رحمانه مردم خود را سرکوب می‌کند، بلکه زندگی انسان‌ها و ثبات کل منطقه را برای حفظ قدرت در خطر قرار می‌دهد.»

وزیر خارجه آلمان در کنفرانس خبری با همتای عراقی خود تاکید کرده بود که «این [اقدامات] برای کل منطقه غیرقابل قبول و خطرناک است.»

سال گذشته میلادی و در جریان اعتراضات خیابانی پس از مرگ مهسا امینی در سراسر ایران، جمهوری اسلامی ایران، به پایگاه‌های گروه‌های کردی در شمال عراق موشک شلیک کرد.

جمهوری اسلامی‌ ایران از شماری از گروه‌های شبه نظامی قدرتمند در عراق حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG