لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

یک نماینده مجلس: مسمومیت در مدارس، «سازمان‌یافته» و عواملش داخلی هستند 


Chemical attack on schools حمله با گاز شیمیایی به مدرسه‌ها در ایران
Chemical attack on schools حمله با گاز شیمیایی به مدرسه‌ها در ایران

باوجود آنکه برخی مسئولان جمهوری اسلامی سعی در انکار موضوع مسمومیت دانش‌آموزان و حمله با گاز به مدارس دارند، یک نماینده مجلس شورای اسلامی تایید کرده است که این اقدام «کاملاً یک حرکت سازمان‌یافته است.»

شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری «ایلنا» گفت: باید وزارتخانه‌های مختلف با توجه به شرح وظایف‌شان در «شورای امنیت کشور» که قابل تفکیک است، «سریعا» موضوع مسمومیت دانش‌آموزان را بررسی کنند.

او در این حال علت طولانی شدن شناسایی عوامل این «حملات سریالی» به مدارس شهرهای مختلف ایران برخلاف برخی موارد دیگر را «پیچیدگی خاص» این مورد دانسته است.

‏از آبان و آذرماه سال جاری گزارش‌های پراکنده‌ای درباره بروز مسمومیت میان دانش‌آموزان برخی مدارس به ویژه در شهر قم انتشار یافت که در ماه‌های پس از آن با گسترش بیشتر و افزوده شدن شهرهای بسیاری به آن، تبدیل به روندی «سریالی» شد.

مقامات جمهوری اسلامی که ابتدا کلیت موضوع را انکار و آن را «شایعه» می‌‌خواندند، اکنون بیشتر سعی دارند تا با رد منشاء «شیمیایی» حملات گازی به مدارس، آن را نوعی «حساسیت ذهنی» یا «ترس جمعی دانش‌آموزان» عنوان کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با «رفتاری پیچیده» خواندن این حملات به مدارس که اغلب آنها دخترانه بوده، گفته است «عوامل و عناصرش» داخلی هستند و هنوز هیچ «منشاء» بیرون از مرزی برای آن یافت نشده است.

شهریار حیدری با اعلام اینکه «روزهای اول» تصور شد این گاز ناشی از «آب و فاضلاب یا فاضلاب قم» باشد، گفته است: بررسی کردند و متوجه شدند «منشاء چیز دیگری است و مسائل دیگری دارد» که بعد از آن به تهران، اردبیل و کرمانشاه و چند استان دیگر رسید.

در حال حاضر از حدود یکصد نقطه ایران گزارش‌هایی که حکایت از حملات با گازهای ناشناخته به مدارس دارد منتشر شده که بسیاری از آنها منجر به بستری شدن تعدادی از دانش‌آموزان شده است. با این حال و با وجود حساسیت افکار عمومی داخلی و هشدار نهادهای ناظر بین‌المللی در این حوزه، همچنان مقامات جمهوری اسلامی هیچ توضیح مشخصی در ارتباط با دلایل و عوامل انتشار گاز در مدارس و ایجاد مسمومیت نداده‌اند.

در تازه‌ترین موضع‌گیری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در حاشیه درخت‌کاری در مورد مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در مدارس ایران گفت: «این یک جنایت بزرگ و غیرقابل اغماض است.» با این حال ابراهیم رئیسی، رئیس دولت جمهوری اسلامی در آخرین واکنش به این موضوع آن را «توطئه جدید دشمن برای ایجاد دلهره در دل دانش‌آموزان» دانست.

XS
SM
MD
LG