لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

درخواست سازمان ملل از جهان برای کمک به یمن؛ آمریکا ۴۴۴ میلیون دلار تعهد داد


آرشیو
آرشیو

سازمان ملل متحد روز دوشنبه از کمک‌کنندگان جهانی خواست ۴.۳ میلیارد دلار برای تأمین مالی برنامه کمک‌رسانی به یمن در سال جاری میلادی تعهد کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد این کشور بیش از ۴۴۴ میلیون دلار کمک بشردوستانه به یمن می‌دهد. آقای بلینکن گفت آمریکا «مفتخر» است که یکی از بزرگترین اهداکنندگان کمک‌ها از زمان شروع جنگ در یمن بوده و تاکنون بیش از ۵.۴ میلیارد دلار کمک کرده است.

کمبود بودجه باعث شده است که سازمان‌های کمک‌رسانی پروژه‌های خود در یمن از جمله برنامه جیره غذایی را در چند سال گذشته کاهش دهند.

به گزارش رویترز، داده‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، اهداکنندگان ۲.۲ میلیارد دلار از ۴.۲۷ میلیارد دلار درخواست شده را تأمین کردند.

رویداد جاری برای دریافت تعهد‌های کمک‌های بین‌المللی با میزبانی مشترک سوئد و سوئیس برگزار می شود. سازمان ملل در سطح جهانی اعلام کرده است که در سال جاری میلادی به ۵۱.۵ میلیارد دلار کمک نیاز دارد.

درگیری هشت ساله یمن، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی را در مقابل گروه حوثی وابسته به ایران قرار داده است. در اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی، حوثی‌ها دولت یمن را که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است، سرنگون کرد.

این جنگ ده‌ها هزار نفر را کشت، زیرساخت‌ها و اقتصاد یمن را ویران کرد و دو سوم جمعیت یمن - بیش از ۲۱ میلیون نفر - به کمک نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG