لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

آغاز نشست شورای حقوق بشر در ژنو؛ برنامه‌ریزی معترضان ایرانی برای تجمع مقابل سازمان ملل


پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر روز دوشنبه ۲۷ فوریه ۲۰۲۳ در ژنو آغاز شد.
پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر روز دوشنبه ۲۷ فوریه ۲۰۲۳ در ژنو آغاز شد.

پنجاه‌ و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل از امروز دوشنبه با حضور دبیرکل سازمان ملل و دیگر مقامات بلندپایه آغاز شد.

این نشست که پنج هفته ادامه خواهد داشت، با سخنرانی مقامات کشورهای مختلف آغاز می‌شود و در ادامه به بررسی موضوعات مختلف از جمله گزارش‌های حقوق بشری که توسط کمیسر عالی حقوق بشر و دیگر گزارشگران موضوعی به شورا ارائه خواهد شد می‌پردازد.

بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران نیز در دستور کار این دور از نشست قرار دارد که در روزها و هفته‌های پیش رو مطرح خواهد شد.

جمعی از ایرانیان نیز فراخوان تجمع از ساعت ۱ بعدازظهر به وقت محلی، در مقابل مقر سازمان ملل در ژنو داده‌اند.

در روز نخست، افزون بر دبیرکل سازمان ملل، مقامات برخی از دیگر کشورها هم به سخنرانی خواهند پرداخت که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، معاون وزیر امور خارجه روسیه، و وزیران امور خارجه فرانسه و آلمان از آن جمله هستند.

این نشست پنج هفته‌ای همزمان با اعتراض‌های ضدحکومتی ایرانیان، تداوم لشکرکشی روسیه به اوکراین، و دور جدید خشونت‌های میان اسرائیل و فلسطینیان برگزار می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در نشست حضور خواهد یافت. انتظار می‌رود آمریکا به انتقاد از وضعیت حقوق بشر در چین از جمله سرکوب دموکراسی‌خواهان در هنگ‌کنگ و سرکوب‌ها در سین‌کیانگ و تبت بپردازد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متشکل از ۴۷ عضو است و معمولا سالی سه بار به بررسی موضوعاتی مرتبط با حقوق بشر از قبیل تبعیض، آزادی مذهب، حق مسکن، تاثیر مخرب تحریم‌ها بر معیشت مردم، و ناآرامی‌ها در نقاط مختلف جهان می‌پردازد.

XS
SM
MD
LG