لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۱

بحران ترافیکی در تهران پس از آغاز بارش برف؛ سخنگوی شهرداری: همه چیز عادی است 


تهران برفی
تهران برفی

در پی بارش برف در شهر تهران، بر اساس اعلام رسانه‌های داخلی، پایتخت ایران با بحران ترافیکی و چالش در حوزه حمل و نقل عمومی مواجه شده اما مقامات شهری به ویژه شهردار و سخنگوی شهرداری، وضعیت را «عادی» و تحت کنترل توصیف کرده‌اند.

به نوشته وب‌سایت «شهر ما»، در حالی که شهرداری تهران ادعا می‌کند «تمام معابر شهر تهران باز است»، نقشه‌های آنلاین «گوگل‌مپ» نشان می‌دهد که تقریبا «همه معابر سطح شهر تهران به شدت درگیر ترافیک» و در آستانه انسداد کامل است.

نقشه «گوگل مپ» از صبح یکشنبه ۲۳ بهمن تهران
نقشه «گوگل مپ» از صبح یکشنبه ۲۳ بهمن تهران

اما در مقابل عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری تهران طی توییتی در پاسخ به انتقادات گسترده روزهای گذشته و امروز، اعلام کرده است که این «حجم گسترده» از بارش برف و برودت هوا، کندی حرکت و ترافیک بیش از روزهای عادی خواهد بود. با این حال تاکنون «هیچ مسیری مسدود نیست.»

احسان بداغی، روزنامه‌نگار نیز با انتشار توییتی از تصویر به ظاهر عادی و روان خیابان‌ها، نوشت: ترافیک تهران «کاملا قفل شده» اما نقشه‌یاب ‎«نشان»، مهمترین «نقشه‌یاب ایرانی»، وضع ترافیک را اینگونه (عادی و روان) نمایش می‌دهد.

نقشه تهران در اپلیکیشن ایرانی «نشان» از صبح ۲۳ بهمن تهران
نقشه تهران در اپلیکیشن ایرانی «نشان» از صبح ۲۳ بهمن تهران

با این وجود، ناصر امانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران گفته است: زاکانی باید می‌رفت و معاونان و شهرداران را بسیج می‌کرد تا آن «فاجعه» نصفه شب ایجاد نشود. من «۶ ساعته» از «سئول به اوین» رسیدم و مردم را دیدم که تا نیمه شب «یا ماشین هل می‌دادند و یا ماشین را رها کرده» و به خانه می‌روند.

شبکه خبر صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز در گزارشی میدانی از شرایط خیابان‌ها در روز برفی تهران، خلاف ادعای شهرداری تهران که خبر از پر بودن مخازن شن داده بود، اعلام کرد: اکثر «مخازن شن و ماسه» سطح شهر «خالی» بود.

در این میان، سرهنگ محمدرضا خسروجردی، رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند پلیس راهور تهران بزرگ نیز اعلام کرده است که اگر شهروندان «کار ضروری» ندارند «از منزل خارج نشوند» تا تردد در معابر پایتخت «به حداقلی برسد.»

XS
SM
MD
LG