لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

گروکشی از معلمان برای حضور در راهپیمایی؛ مقامات اصل نامه را تایید کردند اما ادعا کردند که مسئول مربوطه برکنار شده


نامه یک مسئول آموزش پرورش در استان آذربایجان غربی به مدیران مدارس برای اجبار همه به حضور در راهپیمایی حکومتی.
نامه یک مسئول آموزش پرورش در استان آذربایجان غربی به مدیران مدارس برای اجبار همه به حضور در راهپیمایی حکومتی.

الزام به حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن با توجه به فاصله نزدیک این روز با اعتراضات سراسری رنگ و بوی «تهدید و ارعاب» به خود گرفته و بر اساس نامه‌های منتشر شده در فضای مجازی ضمن اجبار کارمندان و دانش آموزان و همچنین سپردن هماهنگی به بسیج ادارات، شاهد مشروط کردن رتبه‌بندی بندی معلمان به حضور در مراسم فرمایشی ۲۲ بهمن هستیم.

رییس آموزش و پرورش منطقه انزل واقع در آذربایجان غربی طی بخشنامه‌ای از مدیران و عوامل اداری خواسته ضمن شرکت در این مراسم، حضور در این مراسم را یکی از شاخص‌ها برای رتبه‌بندی و ارزشیابی معلمان مدنظر قرار گیرد.

همچنین در این نامه خواسته شده دانش آموزان شهرستان قوشچی را «به صورت حداکثری» و «سایر روستاها سی‌درصد» در این مراسم شرکت دهند.

واکنش‌ها به افشا شدن این نامه به حدی بود که خبرگزاری تسنیم صبح شنبه از برکناری مسئولی که راهپیمایی ۲۲ بهمن را شرط رتبه‌بندی معلمان کرده بود، خبر داد. به نوشته این رسانه نزدیک به سپاه، انتشار نامه یکی از مناطق آموزش و پرورش استان‌ها درباره امتیاز شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن برای رتبه‌بندی معلمان با واکنش‌های بسیاری همراه شد و آموزش و پرورش از برکناری رئیس این منطقه خبر داد.

جمهوری اسلامی در تلاش برای عادی‌سازی‌ شرایط و «نمایش خیابانی‌»، نامه‌هایی را به مدارس و ادارات مختلف ارسال کرده است تا با تهدید و تشویق، کارمندان و دانش‌آموزان را به راهپیمایی ۲۲ بهمن بکشاند.

بر اساس تصاویر نامه‌های منتشر شده در فضای مجازی، بسیج ادارات ملزم به مدیریت حضور کارمندان و همچنین تامین بسته‌های پذیرایی، سانديس و دایر کردن ایستگاه‌های صلواتی شدند.

مجتبی باستان رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی نیز در ویدئویی خطاب به دانش‌آموزان، گفته است که حضور «ما در جشن ملی ۲۲ بهمن تأثیرگذار است. ما تأثیرگذاریم. حضور ما دانش‌آموزان در عرصه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی کشور تأثیرگذار است. حضور دهه هشتادی‌ها و دهه نودی‌ها در پیشرفت و اعتلای ایران اسلامی تأثیرگذار است.»

جمهوری اسلامی ایران در حالی راهپیمایی ۲۲ بهمن را برگزار می‌کند که امسال، این برنامه حکومتی به دنبال ماه‌ها اعتراض سراسری و سرکوب معترضان بیش از گذشته چالش‌برانگیز شده است.

XS
SM
MD
LG