لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

موافقت مشروط دولت پاناما برای عبور ناوهای ایرانی از کانال این کشور 


ناو مکران یکی از ناوهای جمهوری اسلامی است که چندی پیش گزارش شد که به سمت آمریکای لاتین حرکت کرده است.
ناو مکران یکی از ناوهای جمهوری اسلامی است که چندی پیش گزارش شد که به سمت آمریکای لاتین حرکت کرده است.

مقام‌های پانامایی روز سه‌شنبه اعلام کردند که گروه نیروی دریایی ایران تا زمانی که به قوانین بین‌المللی وفادار بمانند و آنها را رعایت کنند، می‌توانند از کانال پاناما عبور کنند.

سه‌شنبه ۷ فوریه (۱۸ بهمن) گزارش‌هایی توسط رسانه‌های محلی منتشر شد که خبر از نزدیک شدن ناوگروه ایرانی به این آبراه استراتژیک می‌داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئولین کانال پاناما در بیانیه‌ای با استناد به یک معاهده بین‌المللی در سال ۱۹۷۷ که کنترل کانال را به پاناما واگذار و وضعیت بی‌طرف آن را تعیین کرده، گفتند که آبراه باید «ایمن و برای ترانزیت مسالمت‌آمیز باز بماند»، مشروط بر اینکه کشتی‌ها از هنجارهای ایمنی جهانی پیروی و عوارض لازم را پرداخت کنند و همچنین مرتکب «اعمال خصمانه» نشوند.

هفته گذشته، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده به خبرنگاران گفته بود: واشنگتن به دقت فعالیت‌های دریایی تهران در نیمکره غربی را زیر نظر دارد.

ایالات متحده این کانال را در سال ۱۹۱۴ تکمیل و پایگاه‌های نظامی را برای محافظت از آن افتتاح کرد.

پیشتر واشنگتن فری‌بیکن در مقاله‌ای نوشته بود که نیروی دریایی ایران قرار است برای اولین بار کشتی‌های جنگی خود را در کانال پاناما مستقر کند. این در حالی است که «کانال پاناما یک مسیر تجاری مهم در حیاط خلوت آمریکا است و قبلاً هرگز حضور نظامی ایران را به خود ندیده بود.»

XS
SM
MD
LG