لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

افزایش بحران‌های زیست محیطی ایران؛ سهم محیط زیست در لایحه بودجه سال آینده: دو دهم درصد! 


بحران آب در ایران
بحران آب در ایران

همزمان با افزایش فجایع زیست محیطی و گسترش بحران‌های این حوزه، معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفته که سهم این بخش از کل لایحه بودجه ‍ ۱۴۰۲ تنها «دو دهم درصد» است.

رضا انجم شعاع، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امورمجلس سازمان حفاظت محیط زیست به خبرگزاری دولتی «ایسنا» گفته است: برای اجرای قوانین و مقررات و حفاظت از مناطق چهارگانه نیاز است که بودجه محیط زیست از «۶۸۰ میلیاردتومان» به «۳۷۰۰ میلیارد تومان» ارتقا یابد.

او در ادامه تاکید کرده که برای اجرای بسیاری از برنامه‌ها سهم بودجه محیط زیست باید از «۱۸ صدم درصد» به «نیم درصد» از کل بودجه افزایش یابد اما بودجه پیشنهادی برای ۱۴۰۲، تنها «دو دهم درصد» است.

در سالیان اخیر چالش‌های زیست محیطی در ایران شدت بیشتری یافته و برخی از آنها تبدیل به بحران‌های بزرگی برای کشور شده، تا جایی که احتمال می‌رود بر زندگی نسل‌های آینده نیز تاثیر مستقیم بگذارد.

چندی پیش رسانه‌های ایران از رسمیت یافتن «بازار آب» در قزوین خبر دادند و برخی دیگر نیز ابراز نگرانی کردند که چنین روش‌هایی صرفا نگاهی تجاری به مساله کمبود آب باشد و نهایتا موجب تخریب بیشتر شود.

در این میان، شانزدهم بهمن‌ماه امسال نیز نسبت به بحراتی و نیمه خشک شدن تالاب‌های بین‌المللی «هامون، جازموریان و گاوخونی» که در بدترین وضعیت خود نسبت به چندین دهه گذشته هستند، هشدارهایی داده شد.

آرزو اشرفی‌زاده، مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست اعلام کرده بود: وضعیت هر تالاب «نشانگر و شاخص عملکرد ما» در مدیریت منابع آبی حوضه آبخیز مربوط به آن تالاب است.

او افزوده بود: یعنی اگر یک تالاب در آستانه «خشک شدن» قرار داشته باشد، این مساله نشان می‌دهد که «مدیریتی ناپایدار» در زمینه منابع و مصارف آبی آن حوضه آبخیز اعمال شده است.

بحران آب و مدیریت نامناسب آن، از جمله چالش‌های بسیار جدی حوزه محیط زیست و البته کل ایران محسوب می‌شود، تا آنجا که مصطفی فدایی‌فرد، رئیس کمیته تخصصی ارزیابی سیلاب «کمیته ملی سدهای بزرگ ایران» مهرماه ۱۴۰۰ با انتقاد از نبود «طرح جامع آب مصوب و قابل اتکا در کشور»، گفته بود «مناطق وسیعی» از ایران در معرض خطر «فرونشست زمین» و «کوچ ناگزیر ۳۷ میلیون» نفر به مناطق شمالی و غربی کشور قرار دارد.

XS
SM
MD
LG