لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۹

وکیل پرونده مهسا امینی: هنوز هیچ اقدامی نشده است؛ گزارش بیمارستان را به خانواده نداده‌اند


مهسا امینی
مهسا امینی

صالح نیک‌بخت،‌ وکیل پرونده مهسا (ژینا) امینی، می‌گوید که هنوز هیچ اقدامی در مورد پرونده مهسا صورت نگرفته است.

صالح نیک‌بخت در گفت‌و‌گو با روزنامه اینترنتی «فراز» گفت که از مأموران داخل ون حامل مهسا تحقیق کرده‌اند اما خود شاکیان پرونده اجازه حضور و سوال پرسیدن نداشتند.

وکیل پرونده مهسا امنی، که کشته شدن او آغازگر اعتراضات سراسری جاری در ایران بود، با ابراز «ناراضی» بودن از تحقیقاتی که تاکنون انجام شده، توضیح داده که تنها از سه زن دیگری که همراه با مهسا بازداشت شده بودند تحقیق شده است و سه شاهد دیگر را به این بهانه که حاضر به مشارکت نشده‌اند مورد سوال قرار نداده‌اند.

این در حالی است که به گفته وکیل پرونده، دستگاه قضایی می‌تواند با توجه به اهمیت موضوع از همه شاهدها و افراد مطلع تحقیق کند.

صالح نیک‌بخت گفت کپی گزارش‌های پزشکی بیمارستان کسری را نیز در اختیار خانواده مهسا قرار نداده‌اند تا بتوانند در‌موردش با پزشکان معتمد‌ مشورت کنند.

او افزود گزارش پزشکی قانونی علت «نارسایی‌های ناگهانی ارگان‌های حیاتی» و یا کاهش طولانی‌مدت خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی را مشخص نکرده و به بیماری زمینه‌ای ۱۵ سال پیش او اشاره کرده است در حالی که در تمام این سال‌ها، مهسا به فعالیتهای طبیعی خود ادامه می‌داد و زیر نظر پزشک‌جراحش بود.

وکیل خانواده امینی پیشتر نیز گفته بود که پزشکی قانونی قصد داشت مرگ مهسا را ناشی از بد عمل كردن قرص تيروئيد يا بی‌كيفيت بودن قرص مصرف شده عنوان كند و با اشاره به «رد خون مهسا در پشت سر تا پایین جمجمه و گوش»، از مسئولان قضایی درخواست کرده بود پزشکان «بی‌طرف و معتمد» به منظور بررسی شواهد حاضر باشند.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، روز ۴ دی درباره پاسخ پزشکی قانونی به شکایت خانواده مهسا (ژینا) امینی عنوان کرد که پزشکی قانونی «نظرات جامع و کامل کارشناسی» خود را اعلام کرد، اما خانواده امینی مجددا «شکایتی را از نظام پزشکی مطرح کردند» که برای «کارشناسی» به هیأت پزشکی «ارجاع شده» و هنوز این هیئت «نظر نهایی خود را اعلام نکرده است.»

وکیل پرونده مهسا امینی همچنین گفته است که تقاضا کرده بودند از میان ۱۵ پزشک منتخب آنها ۵ نفر را برگزینند تا در این هیأت پزشکی حضور داشته باشند ولی بازپرس توجهی به این موضوع نکرده است.

نیک‌بخت همچنین تأکید کرد که از انجام مصاحبه با رسانه‌ها منع شده‌است و به او گفته شده که «اگر کمتر مصاحبه کنید، اعتراضات تسکین می‌یابد و مشکل بیشتری ایجاد نمی‌شود.»

اعتراضات سراسری ایران پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شد. در جریان سرکوب این اعتراضات از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، از ۲۶ شهریور تاکنون، دست کم ۵۲۵ تن از جمله ۷۱ کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG