لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۶

بی‌توجهی صرافی‌ها به بخشنامه بانک مرکزی؛ خبری از سهمیه‌ ۵ هزار یورویی نیست


بازار ارز در ایران همچنان بی‌ثبات.
بازار ارز در ایران همچنان بی‌ثبات.

رسانه‌های ایران از توقف فروش ارز در صرافی‌ها به بهانه‌های مختلف خبر می‌دهند. برهمین اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی درباره شرایط جدید حاکم بر بازار در موضوع ارز نیز عملیاتی نشده و فعلا خبری از ۵ هزار یورو سهمیه‌ای نیست.

به نوشته رسانه‌ها دلیل عدم خرید و فروش ارز در صرافی‌ها متصل نبودن به سامانه بازار متشکل ارز، قطع بودن سامانه و نداشتن اسکناس برای فروش اعلام می‌شود.

گزارش‌ها از آخرین نرخ فروش ارز نشان می‌دهد هر دلار آمریکا تا ۴۳ هزار و ۶۰۰ تومان و یورو نیز تا ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان خرید و فروش شده است.

گفتنی است بانک مرکزی در تازه‌ترین بخشنامه خود که بیش از ۹ روز از صدور آن می‌گذرد تاکید کرده بود که سهمیه‌ ارزی مردم از ۲ هزار یورو به ۵ هزار یورو افزایش یافته و مردم می‌توانند بدون هیچ محدودیتی اقدام به تهیه ارز از صرافی‌های مجاز کنند.

در پی عدم فروش دلار از طرف صرافی‌ها، روز گذشته بانک مرکزی به این موضوع واکنش نشان داد و در اطلاعیه‌ای خطاب به صرافی‌ها هشدار داد که در صورت رعایت نکردن بخشنامه این بانک، مجوز صرافی‌ها را باطل می‌کند.

تحلیلگران نیز بر این باورند که اقدامات جدید آمریکا مبنی بر قطع دسترسی ایران به دلارهای عراقی موجب کاهش اسکناس دلار در ایران شده است و فروش دلارهای قدیمی موسوم به دلار سفید توسط بانک مرکزی نشان‌دهنده کاهش ذخایر خزانه جمهوری اسلامی است.

از طرفی نخست وزیر عراق نیز در مصاحبه‌ای از تلاش برای قطع کامل قاچاق ارز به کشورهای همسایه خبر داده و قاچاق روزانه دلار تا پیش از اجرای طرح برخورد را ۲۵۰ میلیون دلار در روز برآورد کرده است.

XS
SM
MD
LG