لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

ادامه بحران اقتصادی در ایران؛ دلار و سکه رکورد جدید زدند، بورس سقوط کرد 


افزایش نرخ دلار و سکه
افزایش نرخ دلار و سکه

در شرایطی که مقامات و رسانه‌های دولتی وعده‌های تکراری برای کنترل شرایط نابسامان بازارهای مختلف ایران را می‌دهند، در بازار ارز تهران «دلار آمریکا» وارد منطقه رکورد زنی شد، «سکه» بیشترین قیمت خود تاکنون را ثبت کرد و «بورس» تهران هم باردیگر وضعیت قرمز را شاهد بود.

بر اساس اعلام برخی منابع داخلی، در ادامه افزایش مجدد «نرخ برابری دلار ایالات متحده آمریکا با ریال جمهوری اسلامی»، بهای آن در بازار آزاد معاملات ارزی امروز شنبه به بیش از «۴۴ هزار تومان» رسیده است.

بر این اساس، ارزش هر ۱ دلار ایالات متحده آمریکا در بازار ایران تا دامنه نوسانی «۴۴۵۵۰۰ هزار ریال» در کانال ثابت و جدید «۴۴ هزار تومان» نیز ثبت شد اما با اندکی تغییر، کاهش یافت.

در هفته‌های گذشته برای نخستین‌بار بهای هر دلار آمریکا به محدوده «۴۵ هزار تومان» رسید که در پی استعفا یا برکناری علی صالح‌آبادی، رئیس پیشین بانک مرکزی جمهوری اسلامی و جایگزینی محمدرضا فرزین که همراه با تزریق ارز به بازار بود، اندکی قیمتش کاهش یافت و به محدوده «۴۰ هزار تومان» نیز رسید اما باردیگر روند افزایشی پیدا کرد.

از سوی دیگر، «سکه» به عنوان یکی از جانبی و نزدیک‌ترین بازارها به حوزه «ارز» هم امروز‌ شنبه یکم بهمن‌ماه بدون التهاب نیود و در راستای افزایش تکانه‌ای روزهای اخیر، خود را به کانال «۲۴ میلیون تومان» رساند.

وب‌سایت «تجارت‌نیوز» گزارش داده است که بازار طلا و سکه با «رشد قیمت‌ها» روبروست. «سکه امامی» که در آخرین روز هفته گذشته مرز «۲۳ میلیون تومان» را رد کرد، امروز در همین سطح پیشروی کرد و به «سقف کانال ۲۳ میلیون تومانی» در سطح «۲۳ میلیون و ۹۵۳ هزار تومان» نزدیک شده است.

قیمت سکه و طلا در روز شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱
قیمت سکه و طلا در روز شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱

قیمت «سکه بهار آزادی» هم امروز شنبه با «رشد» روبرو بوده و از «۲۲ میلیون و ۲۰۲ هزار تومان» در زمان بازگشایی بازار، به «۲۲ میلیون و ۵۰۵ هزار تومان» در لحظه تنظیم این گزارش رسیده است.

با این حال دامنه تحولات پر شتاب اقتصاد ایران به دلار و سکه محدود نشد و شاهد افت و ریزش قابل توجهی در شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نیز بوده است.

وضعیت بازار بورس در ۱ بهمن ۱۴۰۱
وضعیت بازار بورس در ۱ بهمن ۱۴۰۱

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات شنبه، یکم بهمن‌ماه با «۳۱ هزار و ۵۶۶ واحد» کاهش در ارتفاع «یک میلیون و ۶۵۷ هزار واحدی» ایستاد و تابلو نمادها را قرمزپوش کرد.

XS
SM
MD
LG