لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

واکنش‌ها به اعدام دو معترض دیگر در ایران؛ انزجار و نفرت 


محمدمهدی کرمی و محمد حسینی در جلسه دادگاه
محمدمهدی کرمی و محمد حسینی در جلسه دادگاه

صبح امروز شنبه هفدهم دی‌ماه خبرگزاری قوه قضاییه از اجرای احکام اعدام محمد مهدی کرمی و سیدمحمد حسینی دوتن از معترضین به‌ جرم مشارکت در کشته شدن روح‌الله عجمیان، خبر داد و این خبر با واکنش‌های گسترده در داخل و خارج از ایران مواجه شد.

علی کریمی، فوتبالیست سرشناس ایرانی با انتشار یک استوری به اعدام محمدمهدی کرمی و سیدمحمد حسینی واکنش نشان داد و نوشت: «ای وطن، بی‌کس وطن، تا بیدار نشیم، بی‌دار نمی‌شیم.»

حمیده عباسعلی، کاپیتان تیم ملی کاراته ایران هم در واکنش به این خبر نوشت: «کاش می‌تونستم این بچه رو به آغوش پدر و مادر زحمتکشش برگردونم، ظلم پایدار نیست.»

مهسا افسانه، کاراته‌کای ملی‌پوش ایران با انتشار استوری در اینستاگرمش در واکنش به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی نوشت: «دل پدر و مادرشان را خون کردید، اصلا انگار کارتان خون کردن و جدا کردن همیشگی پدرومادران از فرزاندانشان است. کاری مهمتر از اعدام جوان‌ها و نسل‌کشی در این کشور ندارید؟!»

فیروز نادری، از مدیران پیشین ناسا نیز با انتشار تصاویری از محمد مهدی کرمی و محمد حسینی در توییتی نوشت: «دو اعدام دیگر، تا وقتی این قاتل‌ها حکومت را در دست دارند، ما این جوان‌ها را از دست می‌دیم و پدر و مادرهایشان را داغدار می‌کنیم. تا کی؟»

نازنین بنیادی، فعال حقوق بشر و بازیگر بین‌المللی سینما، نیز در توییتی به این اعدام‌ها واکنش نشان داد و نوشت: «رژیم قاتل جمهوری اسلامی دو معترض دیگر محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را اعدام کرد. شرم بر جامعه جهانی و رهبران که جلوی جنایات جمهوری اسلامی را نگرفتند.»

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی که فردا یکشنبه سالروز این جنایت است، هم در واکنش به این اعدام‌ها نوشت: «تروریست‌های جمهوری اسلامی دو جوان بی‌گناه را بدون دسترسی به وکیل و پشت درهای بسته به قتل رساندند. زمان اخراج سفرای جمهوری اسلامی فرا رسیده است.»

«کمپین حقوق بشر در ایران» هم به اعدام این دو معترض واکنش نشان داد و اعلام کرد که «تاخیر در واکنش فوری و قاطع جامعه جهانی، یعنی تداوم قتل‌های حکومتی از سوی جمهوری اسلامی.»

علی شکوری‌راد، فعال اصلاح طلب نیز در واکنش به این اعدام‌ها، هدف نظام از این اعدام‌ها را «ترساندن» دانست و تاکید کرد که این اقدام «در عمل ریختن بنزین روی آتش است.»

همچنین محمدجواد اکبرین دین پژوه و روزنامه‌نگار نیز در واکنش به اعدام محمدمهدی کرمی نوشت که «انقلاب مستضعفین» از هیچکس به اندازه مستضعفین انتقام نگرفت؛ هم نان‌شان را گرفت هم جان‌شان را.

آتنا دائمی، زندانی سیاسی سابق فعال حقوق بشر، نیز در واکنش به این اعدام‌ها نوشت: محمدمهدی کرمی امروز ۱۷ دی در حالی اعدام شد که در «اعتصاب غذای خشک» بود و مانند محمد حسینی، بدون داشتن وکیل و «حق ملاقات آخر با خانواده» به اعدام محکوم شدند.

XS
SM
MD
LG