لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

واکنش‌ها به یک خودکشی سیاسی؛ همکلاسی محمد مرادی: «او به سقوط رژیم باور داشت»


محمد مرادی، جوان ایرانی مقیم لیون فرانسه در ۲۷ دسامبر ۲۰۲۲ برای جلب توجه افکار عمومی نسبت به سرکوب‌ها در ایران، خودکشی کرد.
محمد مرادی، جوان ایرانی مقیم لیون فرانسه در ۲۷ دسامبر ۲۰۲۲ برای جلب توجه افکار عمومی نسبت به سرکوب‌ها در ایران، خودکشی کرد.

واکنش‌ها به خودکشی محمد مرادی همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین آنها دادستان‌های فرانسه از آغاز تحقیق و تفحص درباره خودکشی محمد مرادی، دانشجوی ۳۸ ساله ایرانی، در لیون خبر دادند. 

حامد اسماعیلیون نیز در واکنش به خبر خودکشی دانشجوی ایرانی در فرانسه در حساب اینستاگرام خود نوشت: «مرگ می‌تواند یک راه مبارزه باشد، اما ما امروز بیش از همیشه امیدواریم. سخت و طولانی‌ست اما شدنی‌ست. کاش پیش از این تصمیم می‌توانستم با تو حرف بزنم و به تو بگویم ما شکست‌شان می‌دهیم. حیف از جان عزیز تو.»

در واکنش به این‌ اتفاق رسانه‌های فرانسه نیز نوشتند یک جوان ایرانی ساکن لیون فرانسه روز دوشنبه ۵ دی‌ماه ۱۴۰۱برای جلب توجه افکارعمومی کشورهای غربی به وضعیت خشونت‌بار و سرکوب‌های جمهوری اسلامی در ایران، خود را به رودخانه «رون» که از شهر لیون می‌گذرد، انداخت و خودکشی کرد.

به نوشته رسانه‌های فرانسوی عابران حدود ساعت ۱۸:۳۰ محمد مرادی را دیدند که قصد داشت به داخل آب بپرد، اما کوشش آنها برای منصرف کردن او از این اقدام، بی‌ثمر بود. به گفته شاهدان، او بسیار مصمم به داخل آب شیرجه زد و به سرعت غرق شد.

یک روزنامه محلی لیون نوشت که تلاش‌ها برای احیا از سوی آتش‌نشانان بر روی این مرد جوان ناموفق بود و علت مرگ غرق‌شدگی اعلام شد.

این اتفاق تلخ بازتاب تلویزیونی هم داشت و توماس، یکی از همکلاسی‌های او در گفت‌وگو با به یک شبکه تلویزیونی فرانسه گفت که روز قبل از خودکشی محمد مرادی در پیامی با او خداحافظی کرد. توماس از تلاش خود و پدر و مادرش برای منصرف کردن او گفت که نتیجه‌ای در پی نداشت.

همکلاسی محمد مرادی همچنین گفت: «او اغلب درباره ایران و فضای سیاسی آن صحبت می‌کرد» و می‌گفت که «رژیم سقوط خواهد کرد» و امید زیادی داشت. به گفته این همکلاسی مرادی «دلسرد شده بود، اما ناامید نشده بود.»

به نوشته مطبوعات فرانسه تحقیقات برای روشن شدن ابعاد این خودکشی ادامه دارد. گروهی از ایرانیان و کنشگران در شهر لیون فرانسه نیز به یاد محمد مرادی، در کنار رودخانه رون در این شهر تجمع برگزار کردند.

در ایران نيز روزنامه ایران با پرداختن به این موضوع نوشت که «رسانه‌های فارسی زبان بیگانه» در خبری مدعی شدند فردی با نام محمد مرادی در فرانسه برای جلب توجه کشورهای غربی به ایران و حمایت از اعتراضات دست به خودکشی زد.

XS
SM
MD
LG