لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

پلمب، راه‌حل حکومت در مقابل «بی‌حجابی»؛ دو مجتمع تجاری دیگر هم بسته شدند


پملب مراکز تجاری و مغازه‌ها به دلیل آنچه «بی‌حجابی» نامیده می‌شود، در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.
پملب مراکز تجاری و مغازه‌ها به دلیل آنچه «بی‌حجابی» نامیده می‌شود، در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

اندکی پس از پلمب یک مجتمع بزرگ تجاری در جاده تهران قم به بهانه آنچه «عدم رعایت حجاب» عنوان شد، یک مقام دولتی در شهر بروجرد نیز از پلمب شدن ۲ واحد دیگر صنفی به علت «بی‌حجابی فروشندگان» خبر داده است. 

به گزارش رسانه‌های ایران، امین گودرزی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری بروجرد گفته است: «دو واحد صنفی» در مجتمع تجاری «دیپلمات سنتز» به دلیل «بی‌حجابی فروشندگان» با «دستور دادستان بروجرد» پلمب شده است.

در ماه‌های اخیر و پس از آغاز اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، بسیاری از زنان ایرانی به تحمیل نوع پوشش و «حجاب اجباری» اعتراض کرده‌اند که با سرکوب خونین نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مواجه شده‌اند.

دوم دی‌ماه نیز خبری در رسانه‌های ایران منتشر شد مبنی بر اینکه مجتمع بزرگ گردشگری رفاهی «مهر و ماه» واقع در کیلومتر ۶ بزرگراه قم - تهران، به‌دلیل آنچه «بی‌حجابی و بی توجهی به تذکرات» اعلام شد، پلمب شد.

در شرایطی که اعتراضات سراسری علیه حکومت با گذشت یکصد روز همچنان ادامه دارد، مقامات جمهوری اسلامی تلاش دارند تا با «پلمب کردن» اماکن، بازداشت افراد یا شلیک به معترضان و صدور برخی احکام سنگین، که از آن با عنوان «احکام بازدارنده» یاد می‌کنند، مقابل این خواسته‌های عمومی بایستند.

در همین راستا، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری ویژه بروجرد گفته است: «حجاب» در کشور یک «قانون» است و به احترام «خون شهدا» و عمل به قانون اساسی «کشف حجاب در اماکن تجاری و عمومی ممنوع و جرم» محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، محمدرضا طالبی، معاون سیاسی استاندار خراسان جنوبی نیز در ستاد «عفاف و حجاب» استان بر «عدم ارائه خدمات دستگاه‌های اجرایی» به افراد «کشف حجاب کرده» تأکید کرده است.

چند روز پیش، محمد جعفرمنتظری دادستان کل کشور نیز در اظهاراتی حجاب را «قانون» دانسته و حاضر شدن بدون حجاب در انظار عمومی را «جرم مشهود» و قابل تعقیب قضایی دانسته بود.

XS
SM
MD
LG