لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۵

طعنه طالبان به جمهوری اسلامی درباره حقوق زنان: ابتدا شما به خواهران معترض خود قناعت دهید


زنان افغانستان در اعتراض به تعلیق تحصیل از سوی طالبان در کابل تجمع کردند.
زنان افغانستان در اعتراض به تعلیق تحصیل از سوی طالبان در کابل تجمع کردند.

طالبان و جمهوری اسلامی بر سر حقوق زنان در دو کشور افعانستان و ایران جنگ لفظی دارند. در تازه‌ترین واکنش، طالبان به وزارت خارجه ایران واکنش نشان داد و نوشت «بهتر است ابتدا خواهران معترض و ناراضی خود را قناعت دهند.»

چند روز پیش طالبان تحصیل دانشگاهی دختران افغانستان را تعلیق کرد. بعد از این اقدام طالبان، رسول موسوی دستیار وزیر خارجه جمهوری اسلامی در توییتی گفت که مقامات ایران با طالبان درباره تعلیق دختران افغانستان از تحصیلات دانشگاهی مذاکره کرده‌اند. وی گفت که به سرپرست سفارت افغاستان پیشنهاد داده دختران به صورت آنلاین با استفاده از زیر‌ساخت‌های ایران تحصیل کنند.

روز یکشنبه، حساب توییتری متعلق به وزارت خارجه طالبان در واکنش به این اظهارنظر مقام وزارت خارجه ایران نوشت: «بهتر است ابتدا خواهران معترض و ناراضی خود را قناعت دهند و به نام همدردی سعی نکنند مشکلات داخلی خود را به کشور ما بیاورند و میان افغان‌ها بی‌اعتمادی ایجاد کنند.»

در سه ماه گذشته زنان و مردان ایرانی در اعتراض به جمهوری اسلامی اعتراضات سراسری را در همه شهرهای ایران برگزار کرده‌اند. حکومت ایران دست‌کم ۵۰۰ معترض را کشته و هنوز هیچ ماموری برای این اقدامات مورد پیگرد قرار نگرفته است.

XS
SM
MD
LG