لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

انتصاب یک فرمانده قرارگاه قدس سپاه به عنوان استاندار جدید سیستان و بلوچستان سه ماه بعد از «جمعه خونین» زاهدان


محمد کرمی استاندار جدید سیستان و بلوچستان تا پیش از این سمت، یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران بود.
محمد کرمی استاندار جدید سیستان و بلوچستان تا پیش از این سمت، یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران بود.

حدود سه ماه بعد از «جمعه خونین» زاهدان و اعتراض ادامه دار مردم در استان سیستان و بلوچستان، دولت ابراهیم رئیسی روز یکشنبه محمد کرمی یک فرمانده قرارگاه قدس سپاه پاسداران را به عنوان استاندار جدید سیستان و بلوچستان معرفی کرد.

رسانه‌های دولت ایران نوشتند محمد کرمی با تصمیم هیات دولت به سمت استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شد.

کرمی اسفند ۱۳۹۸ از سوی محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، محمد کرمی به عنوان «سردار سرتیپ دوم پاسدار» به حای محمد مارانی به عنوان فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه منصوب شده بود.

انتصاب این مقام نیروی قدس سپاه در حالی است که استان سیستان و بلوچستان و بخصوص شهر زاهدان در بیش از سه ماه گذشته بطور مستمر شاهد اعتراضات گسترده بوده است.

در اوایل اعتراضات، بعد از گزارش‌ها از آزار یک دختر نوجوان توسط یک فرمانده نیروی انتظامی، مردم در جمعه ۸ مهر مقابل کلانتری تجمع کردند اما ماموران به سوی آنها تیراندازی کردند. شورای تأمین سیستان و بلوچستان می‌گوید در این درگیری ۳۵ نفر کشته شدند، اما فعالان بلوچ حدود ۱۰۰ نفر از قربانیان را شناسایی کرده‌اند.

از آن زمان، هر هفته قبل و بعد از نماز جمعه مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت، مردم در زاهدان راهپیمایی می‌کنند و علیه خامنه‌ای و حکومت شعار می‌دهند. در حالیکه مقامات حکومت وقایع سیستان و بلوچستان را به گروه‌های تجزیه طلب نسبت می‌دهند، مردم معترض در شعارهای خود از اتحاد همه مردم ایران می‌گویند.

«مرگ بر دیکتاتورترین دیکتاتور تاریخ»؛ بنر یک معترض در زاهدان – ۲دی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00

XS
SM
MD
LG