لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

ایده تازه وزارت آموزش و پرورش؛ تلاش برای هدایت سیاسی دانش‌آموزان


همراهی دختران دانش‌آموز با جنبش «زن، زندگی، آزادی» در مدارس ایران
همراهی دختران دانش‌آموز با جنبش «زن، زندگی، آزادی» در مدارس ایران

دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی در جریان اعتراضات سراسری ماه‌های اخیر در ایران، یکی از بخش‌های فعال جامعه بودند. تصاویر فراوانی از تجمعات اعتراضی، شعارها و اقدامات خلاقانه دانش‌آموزان دختر و پسر از مهرماه امسال در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که حکایت از ریشه‌دار بودن مطالبات جنبش اعتراضی در بین این طبقه سنی جامعه ایران داشت.

حالا وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی که با همراهی کم‌نظیر قشر دانش‌آموز با اعتراضات سراسری روبه‌رو شده، در آخرین اقدام، تلاش دارد تا «برای تربیت نسلی با نگرش سیاسی و اجتماعی» تغییراتی در ساختار ستادی خود ایجاد کند.

خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا، به نقل یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، در مورد برنامه وزارتخانه جهت آسیب‌شناسی در نحوه مواجه نوجوانان با مسائل سیاسی نوشت: «در دوره‌های قبل یک اداره کل تربیتی و سیاسی در وزارتخانه وجود داشت و جلساتی در این راستا برگزار می‌شد، در حال حاضر باید در اندیشه شکل‌گیری چنین ساختاری باشیم.»

وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه «ساعات تربیت سیاسی و اجتماعی یکی از زمان‌های آموزش در مدارس است» گفت: «به اعتقاد من باید در راستای این مسئله با توجه به زیست بوم و شرایط جدیدی که ایجاد شده، اقداماتی صورت پذیرد.»

چند سال پیش، سپاه پاسداران برای ترویج دیدگاه‌های سیاسی حکومت گروه‌هایی را تحت عنوان «هادیان سیاسی» راه‌اندازی کرد و به شکل گسترده به مناطق و سازمان‌ها و ادارات مختلف اعزام کرد. به نظر می‌رسد با توجه به گستره همراهی نسل نوجوان و جوان با مطالبات معترضان، ایده تازه وزارت آموزش و پرورش به چیزی شبیه همان «هادیان سیاسی» بیانجامد.

XS
SM
MD
LG