لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۳

حداقل دستمزد کارگران؛ چالش دوباره بین مقامات جمهوری اسلامی


علی خدایی، عضو کارگری در شورایعالی کار جمهوری اسلامی ایران
علی خدایی، عضو کارگری در شورایعالی کار جمهوری اسلامی ایران

پس از آنکه رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت «دولت قطعا افزایش حقوق را کنترل می‌‌کند»، یک عضو کارگری شورایعالی کار اعلام کرد که این مقام دولتی «حق دخالت» در موضوع دستمزد کارگران را «به هیچ‌وجه» ندارد.

علی خدایی، عضو کارگری در شورایعالی کار با انتقاد از سخنان رئیس بانک مرکزی دولت ابراهیم رئیسی، او را به مناظره دعوت کرد و افزود: «حاضرم با ایشان در تلویزیون یا هر جایی دیگر مناظره کنم.»

علی صالح‌آبادی، رئیس بانک مرکزی شنبه بیست و شششم آذرماه با «عجیب و غریب» نامیدن «افزایش ۵۷ درصدی» دستمزد کارگران، این موضوع را یکی از دلایل «تورم سال جاری» دانست و اعلام کرد: «سال آینده [در دستمزدها] چنین افزایشی وجود نخواهد داشت.

خدایی عضو کارگری در شورایعالی کار در این ارتباط تاکید کرده است که باید مشخص شود که آیا «افزایش دستمزد» عامل تورم است یا این تورم است که «افزایش دستمزد را زمین می‌زند» و به کلی بی‌اثر می‌سازد.

علی خدایی افزوده است که رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی موضوع را «کاملاً برعکس و اشتباه» فهمیده‌اند، ضمن اینکه «دستمزد کارگران و افزایش» آن «هیچ ارتباطی» به رئیس بانک مرکزی ندارد.

بحث تعیین حداقل حقوق و دستمزد، از مناقشه‌برانگیزترین مباحث حوزه کارگری در ایران است که بطور معمول نهاد دولت و مجموعه‌های وابسته به آن، جزو تاثیرگذران اصلی بر مشخص رقم نهایی سالانه هستند.

XS
SM
MD
LG