لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

توقف حکم اعدام ماهان صدرات توسط دیوان عالی کشور؛ تکذیب صدور حکم اعدام برای برادران طه‌زاده


ماهان صدرات در جلسه دادگاه
ماهان صدرات در جلسه دادگاه

وکیل ماهان صدرات، از بازداشتی‌های مرتبط با اعتراضات اخیر که به اعدام محکوم شده بود، روز چهارشنبه خبر داد که حکم موکلش به دستور مقام قضایی فعلا متوقف شده است.

بنا بر پست اینستاگرامی منتشر شده از سوی عباس موسوی، وکیل ‎ماهان صدرات(صدارت)، جوان ۲۳ ساله‌ای که به «محاربه» متهم شده بود، او «از اعدام نجات یافت.»

این وکیل دادگستری همچنین توضیح داده است که قرار قضایی «توقف اجرای حکم» موکلش با استناد به «درخواست اعاده دادرسی» برمبنای ماده «۴۷۶ قانون آئین دادرسی کیفری» صادر شده است.

در روزهای گذشته نیز مریم بلومنتال، عضو پارلمان ایالتی هامبورگ آلمان و رئیس ایالتی حزب سبزها با انتشار پستی در توییتر، از بر عهده گرفتن کفالت سیاسی ماهان صدارت خبر داده بود.

از سوی دیگر، تارنمای «رجانیوز» نزدیک به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، مدعی شد که گزارش‌های منتشر شده مبنی بر صدور حکم اعدام برای ۲ برادر به نام‌های «فرهاد و فرزاد طه‌زاده» در شهرستان اشنویه استان آذربایجان غربی صحت ندارد.

این پایگاه خبری به نقل از رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی نوشته است: پرونده آنها «در مرحله بازپرسی» قرار دارد و هنوز «دادگاهی» برای این افراد «تشکیل نشده است.»

این سخنان مقامات قضایی جمهوری اسلامی پس از آن صورت می‌گیرد که در ۲۴ ساعت گذشته براساس ویدئویی که از مادر این دو زندانی منتشر شده بود، خطر «اعدام قریب‌الوقوع» آنها نگرانی‌هایی را درپی داشت. در همین زمینه هاکان دمیر، نماینده پارلمان آلمان، روز گذشته با انتشار توئیتی کفالت سیاسی فرزاد و فرهاد طه‌زاده را بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG