لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

بهاره هدایت فعال سیاسی پس از بازداشت، در بازپرسی «اوین» است


گزارش ها حاکی است که بهاره هدایت سخنگوی شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و فعال حقوق زنان، بازداشت و به شعبه چهارم بازپرسی اوین منتقل شده است.

سایت خبری امتداد روز سه شنبه ۲۲ بهمن خبر بازداشت بهاره هدایت را تایید کرده و در این باره نوشت که این فعال سیاسی در تماسی با خانواده خود اعلام کرده است که در شعبه چهارم بازپرسی اوین برای تفهیم اتهام حضور دارد.

همچنین ریحانه طباطبایی روزنامه نگار نیز در صفحه توئیتر خود این خبر را تایید کرده است.

پیش از این گزارش شده بود که بهاره هدایت پس از احضار به حراست دانشگاه ناپدید شده و خبری از او در دست نبوده است. احتمال می رفت که او از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده باشد.

بهاره هدایت در پی وقایع انتخابات سال ۱۳۸۸ نیز دستگیر و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و توهین به آیت الله خامنه ای و رئیس جمهوری وقت ایران به مجازات هفت و نیم سال حبس محکوم شده بود.

در ماه های اخیر فشارهای امنیتی بر فعالان سیاسی، دانشجویان و روزنامه نگاران در ایران افزایش یافته است.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG