لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۱

آمار بالای «کودک‌آزاری» و «همسرآزاری» در نیمه اول سال جاری


بالا بودن آمار تماس‌ با اورژانس اجتماعی، موجب تلاش برای راه‌اندازی مرکز «سازماندهی کودکان معتاد» شده
بالا بودن آمار تماس‌ با اورژانس اجتماعی، موجب تلاش برای راه‌اندازی مرکز «سازماندهی کودکان معتاد» شده

یک مقام مسئول در سازمان بهزیستی، ضمن اعلام آمار تماس‌ با اورژانس اجتماعی و بالا بودن گزارش‌های «کودک‌آزاری» و «همسرآزاری»، از راه‌اندازی مرکز سازماندهی کودکان معتاد خبر داد.

با کاهش سن اعتیاد به زیر ۱۸ سال و افزایش آمار مصرف‌کنندگان در میان کودکان و نوجوانان، سرپرست دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی مرکز ساماندهی کودکان دارای اختلال سوءمصرف مواد خبر داد.

محمدرضا حیدرهایی به خبرگزاری «ایلنا» گفته که راه اندازی این مرکز در سه استان تهران، سیستان و بلوچستان و مازندران به دلیل افزایش آمار مصرف‌کنندگان در رده سنی کودکان و نوجوانان بوده است.

به گفته این مقام مسئول موضوع کودکان دارای اختلال سوءمصرف مواد سم‌زدایی در حیطه اختیارات وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی خواهد بود.

بر اساس آخرین آمار رسمی، نرخ اعتیاد در میان دانش آموزان که بخش قابل توجهی از آنها، در گروه سنی نوجوانان قرار می‌گیرند «بیش از ۲ درصد مجموع معتادان و مصرف‌کنندگان موادمخدر در کشور» است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از این مصاحبه با اعلام اینکه «از ابتدای سال تاکنون ۱۵۶ هزار و ۳۴ تماس با خط اورژانس ۱۲۳ گرفته شده»، کودک‌آزاری، همسرآزاری و سالمندآزاری را مهم‌ترین موضوع این تماس‌ها اعلام کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی، با گذشت بیش از ده سال از طرح اولیه «لایحه حفاظت از زنان در مقابل خشونت» همچنان از تصویب این قانون عاجز مانده‌اند. قانونی که در صورت تصویب هم همچنان خلاهای فراوانی در زمینه حمایت و حفاظت از زنان در مقابل خشونت دارد.

در زمینه کودک‌آزاری نیز همچنان مشکل قوانین حمایتی پابرجاست و با وجود تصویب قانون حمایت از اطفال و نوجوانان، به موضوع خشونت‌های درون خانواده همه جانبه نگریسته نشده است.

XS
SM
MD
LG