لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۶

دعوا برسر هیچ؛ ابتکار علیه خزعلی


معصومه ابتکار - انسیه خزعلی / معاونان پیشین و کنونی دولت جمهوری اسلامی در امور زنان و خانواده
معصومه ابتکار - انسیه خزعلی / معاونان پیشین و کنونی دولت جمهوری اسلامی در امور زنان و خانواده

معصومه ابتکار معاون پیشین امور زنان و خانواده در دولت حسن روحانی، انسیه خزعلی معاون فعلی دولت ابراهیم رئیسی را به خلاف‌گویی متهم کرد و با اشاره به فیلم «حذف شده از عملکرد معاونت امور زنان» توسط دولت رئیسی از وبسایت این معاونت خطاب به خزعلی گفت: ادعای شما درباره «اقدامات یکساله قابل دفاع نیست.»


ابتکار ادامه داد: «خانم خزعلی، در یک ویدئو مدعی شده بودید که عملکرد یکساله شما با ۴ سال برابری می‌کند اما از آنجایی که تمامی اسناد مرتبط با عملکرد را از وب سایت مورد نظر حذف کردید، ادعای شما قابل اثبات نیست.»


انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده دولت رئیسی بتازگی مدعی شده بود که در یک سال گذشته برابرِ ۴ سال دولت‌های پیشین برای زنان گام‌های مثبت برداشته شده است.


خزعلی یکی از افراد پرحاشیه در دولت رئیسی است. مهاجرت فرزند او به کانادا و همچنین ثبت شرکت «فروش فیلترشکن» فرزندش از مباحث پرحاشیه در هفته‌های اخیر بود.


ادعای برداشتن گام‌های «مثبت» برای تحقق مطالبات زنان در جمهوری اسلامی، در حالی از سوی این دو مقام پیشین و فعلی، مطرح می‌شود که زنان در بیش از چهار دهه گذشته، بیشترین آسیب را از قوانین تبعیض آمیز و سیاست‌های ضد زن نهادهای حکومتی دیده‌اند.


طبق قوانین فعلی ایران، زنان در عمل هنوز «شهروند درجه دو» محسوب می‌شوند و در بسیاری موارد قربانی سیاست‌های جمهوری اسلامی هستند.

در زمینه اجتماعی، سهم زنان از فرصت‌های اجتماعی و اقتصادی همواره کمتر از مردان بوده است. در زمینه حقوقی و مدنی، از جمله در قوانین مربوط به خانواده، ازدواج، طلاق، حضانت و ارث تبعیض جنسیتی غیرقابل انکار است. در زمینه سیاسی و مشارکت سیاسی هم مسیر زنان در بسیاری از سمت‌های مهم تصمیم‌گیری، از جمله عضویت در شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری، و ریاست جمهوری مسدود است.


زنان در موج اخیر اعتراضات سراسری شهرهای مختلف ایران، نقش بسیار برجسته‌ای داشتند. اعتراضاتی که جرقه آن پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» زده شد و با گذشت بیش از یک ماه، همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG