لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۶

واشنگتن فری‌بیکن: دولت بایدن به کنگره بن‌بست مذاکرات احیای برجام را اعلام کرد


بیش از یکسال است که آمریکا و ایران مذاکرات غیرمستقیمی برای احیای برجام دارند که به نتیجه‌ای هنوز نرسیده است.
بیش از یکسال است که آمریکا و ایران مذاکرات غیرمستقیمی برای احیای برجام دارند که به نتیجه‌ای هنوز نرسیده است.

وب‌سایت «واشنگتن فری‌بیکن» در گزارشی که چهارشنبه منتشر کرد، نوشت مقامات دولت آمریکا به کنگره ایالات متحده خبر داده که مذاکرات احیای برجام به بن بست رسیده است.

این وبسایت به نقل از منابع خود نوشت که درجلسه‌ای دوهفته پیش پشت درهای بسته، مقامات دولت بایدن با کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به آنها این خبر را داده‌اند.

با اینکه «واشنگتن فری‌بیکن» می‌گوید این اعلام دولت به کنگره دو هفته پیش بوده، حسین امیرعبداللهیان وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران که این روزها در نیوریورک به سر می‌برد، هرچند روز یکبار خبر از«دریافت پیام» از آمریکا می‌دهد، موضعی که ظاهرا برای کنترل تاثیراعلام شکست مذاکرات است.

«واشنگتن فری‌بیکن» نوشت، دارل عیسی، نماینده جمهوریخواه از ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، دستیابی به توافق با ایران در اوایل ماه سپتامبر، با توجه به پیشنهادی که آمریکا به ایران ارائه کرده بود، نزدیک به نظر می‌رسید. پیشنهادی که به گفته این نماینده کنگره، می‌توانست گشایش چشمگیری در زمینه تحریم‌های اقتصادی ایجاد کند و درآمدی نزدیک به یک میلیارد دلار، در طول عمر توافق، نصیب جمهوری اسلامی ایران کند.

به گفته این نشریه، مقامات رسمی دولت بایدن نسبت به حصول توافق جدید خوش بین نیستند. دولت جو بایدن از زمان شروع کار خود، گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازمی‌گردد. با این حال هنوز مقامات تهران ایراداتی به توافق احیای برجام دارند و از قبول آن سرباز زده‌اند.

نویسنده گزارش واشنگتن فری‌بیکن، ضمن اشاره به نظر مقامات جمهوری اسلامی که پیشنهادات ارائه شده را ناکافی دانستند، نوشت: ایران همچنین خواهان حذف نام سپاه پاسداران و برخی نهادهای حکومتی ایران از لیست تروریستی امریکا است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دولت دونالد ترامپ به عنوان یک سازمان تروریستی به فهرست سازمان‌های تروریستی امریکا اضافه شد.

به گفته دارل عیسی، ایران خواهان امتیازاتی در مورد تحریم‌هایی است که به دلیل حمایت از تروریسم علیه‌شان وضع شده است،«این پلی است که نه جمهوری‌خواهان و نه دموکرات‌ها اجازه عبور از آن را به آنها نمی‌دهد.»

لازم به ذکر است که مقامات دولت امریکا تاکنون واکنش رسمی به مطالب منتشر شده در گزارش واشنگتن فری‌بیکن نشان نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG