لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

رافائل گروسی: گفتگو‌ها با ایران برای شفاف‌سازی مسائل از سرگرفته شد


دیدار رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی / عکس توئیتر: rafaelmgrossi@
دیدار رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی / عکس توئیتر: rafaelmgrossi@

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید گفتگو‌ها با ایران برای شفاف‌سازی مسائل از سرگرفته شد.

آقای گروسی با انتشار عکسی از دیدار خود با هیات ایرانی به سرپرستی محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی نوشت که این گفتگوها برای شفاف سازی بر سر مسایل حل‌نشده است.

پیش از این دیدار رافائل گروسی در شصت‌وششمین کنفرانس عمومی این نهاد بین‌المللی که روز دوشنبه چهارم مهر برگزار شد، اعلام کرد همانطور که قبلا گفتم، عدم اجرای تعهدات ایران از جمله پروتکل الحاقی، بر توان آژانس برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاثیر جدی گذاشته است.

وی افزود: آژانس در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران صرفا مقاصد صلح‌آمیز دارد.

جمهوری اسلامی ایران که بعد از خروج آمریکا از برجام، تعهدات خود به توافق هسته‌ای را کاهش داده، از زمستان دوسال پیش، دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دوربین‌های مداربسته در تاسیسات هسته‌ای را متوقف کرد.

جمهوری اسلامی همچنین از شفاف‌سازی درباره کشف آثار ذرات اورانیوم در سه سایت اعلام‌نشده خودداری کرده است.

آمریکا از زمان ریاست جمهوری جو بایدن خواستار تعهد ایران به برجام و بازگرداندن آمریکا به این توافق شده اما مقامات ایران هنوز موافقت خود را اعلام نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG