لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

بازداشت شماری از کارکنان پارس‌جنوبی به‌دلیل «اعتراض به عدم‌ تحقق مطالبات صنفی»


آرشیو
آرشیو

گزارش‌ها از ایران حاکی از بازداشت شماری از کارکنان مجتمع گازی پارس جنوبی بوشهر در روز شنبه ۱۲ شهریور است که قصد داشتند مقابل ساختمان وزارت نفت تجمع اعتراضی برگزار کنند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، ده‌ها تن از افرادی که قصد داشتند در اعتراض به عدم تحقق مطالبات صنفی خود دست به تجمع بزنند بازداشت شدند و تعدادی از آنان به پایگاه سوم پلیس اطلاعات و امنیت (نیلوفر-شهید قندی) انتقال یافتند.

تعداد بازداشت‌شدگان حدود ۷۰ نفر برآورد شده است اما به گزارش وب‌سایت حقوق بشری هرانا تعدادی از بازداشت‌شدگان بعدازظهر روز شنبه آزاد شدند.

این کارکنان به مشکلات معیشتی خود، ناکافی‌بودن دستمزدها، ساعات کاری «ناعادلانه»، عدم پرداخت حقوق‌های معوقه‌ و کیفیت «پایین» خدمات بهداشتی و درمانی اعتراض دارند.

بر اساس فراخوانی که از پیش منتشر شده بود، شماری از کارکنان رسمی صنعت نفت شاغل در برخی مراکز عملیاتی در نقاط مختلف به تهران رفته بودند و قصد داشتند روز شنبه ۱۲ شهریور یک تجمع اعتراضی مقابل ساختمان وزارت نفت برگزار کنند.


اجرای کامل و فوری «ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات کارکنان رسمی وزارت نفت» و «پرداخت کل حقوق معوقه‌ ناشی از اجرای این ماده» از دیگر خواسته‌های این کارکنان معترض است.

بر اساس این ماده قانونی که سال ۱۳۹۳ برای اجرا ابلاغ شده بود، کارکنان بخش عملیات وزارت نفت از چارچوب قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنی هستند.

در سال‌های اخیر تجمعات و اعتصاب‌های کارگری در اعتراض به شرایط کاری و عدم تناسب درآمدها با نرخ تورم افزایش یافته است.

علاوه بر اعتراضات کارگری طی ماه‌های گذشته نقاط مختلف ایران صحنه برگزاری تجمعات اعتراضی از سوی معلمان٬ بازنشستگان و سایر اقشار جامعه بوده است.

این تجمعات که اغلب در اعتراض به وضعیت معیشتی و تورم افسارگسیخته در ایران برگزار شده، در موارد بسیاری با سرکوب و بازداشت معترضان توسط مامورین انتظامی و امنیتی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG