لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

یونیسف: شمار کودکان نیازمند سوریه‌ای به ۱۲ میلیون نفر افزایش یافته است


کودک پناه‌جوی سوریه‌ای در یک مرکز آموزشی یونیسف، در سوریه (عکس آرشیو)
کودک پناه‌جوی سوریه‌ای در یک مرکز آموزشی یونیسف، در سوریه (عکس آرشیو)

صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، اعلام کرد جنگ سوریه هنوز به پایان نرسیده و شمار کودکان نیازمند سوریه‌ای در داخل و خارج از این کشور به ۱۲.۳ میلیون نفر افزایش یافته است. یونیسف می‌گوید رشد قیمت ارزاق و کاهش منابع مالی، کمک رسانی به این کودکان را دشوارتر کرده است.

یونیسف در آستانه ششمین کنفرانس جهانی درباره بحران سوریه که قرار است سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت در بروکسل تشکیل شود، اعلام کرد شمار کودکان نیازمند کمک‌ در داخل سوریه به ۶.۵ میلیون افزایش یافته که در ۱۱ سالی که از آغاز جنگ سوریه می‌گذرد، سابقه نداشته است. به علاوه، ۵.۸ میلیون کودک نیز در کشورهای همسایه سوریه، زندگی را در فقر و سختی سر می‌کنند.

یونیسف در بیانیه‌ای می‌نویسد در سه ماه نخست سال جاری میلادی ۲۱۳ کودک در سوریه کشته یا مجروح شده‌اند. شمار کودکانی که مرگ یا جراحت آنها تائید شده، از آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ تاکنون، از ۱۳ هزار نفر بیشتر است.

یونیسف می‌افزاید: «نیاز کودکان در داخل و خارج از سوریه، رو به افزایش است و بسیاری از خانواده‌ها، برای امرار معاش در مضیقه قرار دارند. بهای کالاهای اساسی از جمله مواد غذائی، از جمله به دلیل جنگ اوکراین، سر به فلک زده است.»

یونیسف هشدار می‌دهد که در عین حال، منابع مالی برای عملیات انساندوستانه به سرعت رو به کاهش است. تا این تاریخ، یونیسف کمتر از نیمی از بودجه مورد درخواست خود را دریافت کرده است و برای کمک‌رسانی فرامرزی به ۲۰ میلیون دلار نیاز دارد. دسترسی فرامرزی تنها راه کمک به بیش از یک میلیون کودک در مناطق شمال غربی سوریه است.

یونیسف می‌افزاید تعمیر زیرساخت‌های نظام‌های آموزشی، آب رسانی، بهداشت، تغذیه، پاکبانی و خدمات اجتماعی، به نحوی که هیچ کودکی به جا نماند، به سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG