لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

گروهی به نام «هوشیاران وطن» می‌گویند عملیات سایبری علیه هواپیمایی ماهان ایر انجام داده‌اند


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ماهان

یک گروه سایبری به نام «هوشیاران وطن» با انتشار اخباری در رابطه با حمله سایبری به شرکت هواپیمایی ماهان در کانال تلگرامی خود، می‌گوید اطلاعات حساسی را درباره همکاری نزدیک ماهان با نیروی قدس سپاه، به دست آورده‌ است.

لازم به ذکر است که صدای آمریکا نمی‌تواند صحت اطلاعات، اخبار، اسناد، و مدارک منتشرشده توسط این گروه سایبری را تایید و یا تکذیب کند.

اعضای این گروه سایبری که طی روزهای گذشته با راه‌اندازی صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی آغاز حملات سایبری خود را اعلام کرده‌‌اند،‌ می‌گویند از «مردم سربلند اهواز» هستند.

به گفته این گروه، آنها در این حملات اطلاعاتی را به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد شرکت ماهان فعالیت خود را با نیروی قدس سپاه تحت نام پوششی «همره یا همراه سیر» ثبت کرده و مسئولیت هماهنگی و مدیریت این فعالیت‌ها بنا بر ادعای این گروه سایبری با شخصی به نام گلپرست، سپاهی سابق و صاحب فعلی شرکت هواپیمایی فارس ایرقشم، است.

این گروه سایبری همچنین با انتشار برخی اسناد در کانال تلگرامی خود مدعی شده‌اند که از سال ۱۳۹۶ تاکنون مسافری با نام «آقای همره همره» حدود هفتاد هزار بار در مسیر فرودگاه تهران به دمشق سفر کرده و در برخی موارد نیز، صدها نفر با همین نام به طور همزمان با هم پرواز کرده‌اند.

گروه هوشیاران وطن در تازه‌ترین افشاگری خود به تحلیل چگونگی همکاری هواپیمایی ماهان با نیروی قدس در نقاب «شرکت همره» پرداخته است و با انتشار اسناد و مدارکی می‌گوید، در میان فایل‌های به دست آمده از شبکه داخلی ماهان تعدادی فاکتور ارسالی به شرکت پوششی همره پیدا کرده‌اند که نشان از پروازهای چارتر با صدها مسافر ناشناس از تهران به مقصد دمشق و بیروت بوده است.

بر اساس مدارک و نامه‌های منتشر شده توسط این گروه سایبری، شرکت هواپیمایی ماهان همچنین اختیاراتی مبنی بر اجازه افزایش حد مجاز بار مسافران را به آژانس مسافرتی «یوتاب گشت» در مسیر تهران-بیروت داده است.

از سوی دیگر گروه هوشیاران وطن در ادامه این افشاگری‌ها، متن نامه ارسالی حمید عرب‌نژاد، مدیر عامل و موسس هواپیمایی ماهان به امیر سرتیپ عزیز نصیرزاده، فرمانده پیشین نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی را منتشر کرده‌اند که در آن آقای عرب‌نژاد یادآوری می‌کند که شرکت ماهان «بر اساس وظیفه ذاتی و اعتقاد راسخ به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی اقدام به خدمت‌رسانی در صنعت حمل و نقل هوایی» کرده است. وی همچنین مدعی می‌شود که این شرکت علیرغم تحریم‌های آمریکا و مشکلات ناشی از آن توانسته است بی‌وقفه به کار خود ادامه دهد.

در پی انتشار خبری مبنی بر حمله گروه سایبری هوشیاران وطن به شرکت هواپیمایی ماهان، مدیر روابط عمومی این شرکت در گفتگو با ایرنا، ضمن تایید این حمله سایبری ادعا کرده که «تقریبا برای چندمین بار است که این حمله رخ داده و هربار، شرایط توسط شرکت کنترل شده است.» این در حالی است که برخی از مشتریان هواپیمایی ماهان، پیامکی درباره این حمله سایبری و آن چه «همدستی هوایپمایی ماهان در جنایات سپاه» عنوان شده دریافت کرده‌اند.

این گروه سایبری وعده داده است که اسناد و اسامی بیشتری را در روزهای آینده منتشر خواهند کرد تا «ماهیت تخریبگر فعالیت‌های مشترک سپاه قدس و هواپیمایی ماهان» را ثابت کنند و ابعاد واقعی این فعالیت‌ها را روشن سازند.

دولت آمریکا تاکنون چندین فرد و شرکت غیرایرانی و ایرانی را به دلیل پشتیبانی از ماهان از سال ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌های خود قرار داده و از سال ۲۰۱۹ نیز هواپیمایی ماهان ایر در چارچوب اقدامات ضدتروریستی آمریکا و به دلیل انتقال تجهیزات سرکوب مردم ایران و سلاح‌های کشتار جمعی مورد تحریم قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG