لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

پرایس: آمریکا آماده دور هفتم مذاکرات احیای برجام است


ند پرایس - آرشیو
ند پرایس - آرشیو

در پی گزارش وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید ایالات متحده آماده آغاز دور هفتم مذاکرات غیر مستقیم با آن کشور در وین است.

ند پرایس در کنفرانس مطبوعاتی دوشنبه ۲۱ تیر، از ابراز نظر در مورد گزارش و نظرات جواد ظریف به مجلس شورای اسلامی خودداری کرد اما افزود که به محض تعیین تاریخ برای ادامه مذاکرات، راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و هئیت مربوطه آماده بازگشت به وین هستند.

پرایس یادآور شد که آمریکا ضرب‌العجلی تعیین نکرده اما آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، نیز گفته است که تأخیر افتادن در ادامه مذاکرات و پیشرفت ایران در فعالیت‌های اتمی می تواند بر تصمیم آمریکا به بازگشت به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ تأثیرگذار باشد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: «ما کماکان معتقدیم دیپلماسی مؤثرترین روش برای رسیدن به آنچه پیگیری می‌کنیم است و آن این است که با راستی آزمایی ایران هیچگاه نتواند به تسلیحات اتمی دست یابد.»

آقای پرایس تاکید کرد: « گذشت زمان و پیشرفت های اتمی ایران بر تصمیم ما که به برجام بازگردیم تأثیر خواهد گذاشت.»

یک سخنگوی دیگر وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سؤال بخش فارسی صدای آمریکا در مورد آینده مذاکرات هسته‌ای گفت واشنگتن از سخت تر شدن مذاکره با دولت بعدی ایران نگرانی ندارد و آمریکا کماکان متکی به دیپلماسی و همکاری متحدانش در این مسیر است.

در رابطه با بخشی از گزارش جواد ظریف مبنی بر این که آمریکا موافقت کرده تحریم علیه دفتر آیت الله خامنه‌ای و نهادهای وابسته به آن برداشته شود، و سپاه پاسداران نیز از فهرست گروههای تروریستی حذف شود، این سخنگو تاکید کرد تا در مورد همه موارد توافق نشده هیچ چیز نهائی نیست.

همزمان، میخائیل اولیانف، سفیر روسیه در وین و نماینده آن کشور در مذاکرات هسته ای روز دوشنبه در مصاحبه ای با نشریه کومرسانت، چاپ روسیه، غنی سازی ۶۰ درصدی و تولید فلز اورانیوم ۲۰ درصدی ایران را نقض بیش از حد تعهدات ایران دانست و آن را عملی توصیف کرد که هیچ کشور غیراتمی انجام نداده است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG