لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

تاکید دوباره ایالات متحده و اروپا: شبه جزیره کریمه متعلق به اوکراین است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - آرشیو

در آستانه هفتمین سالگرد حمله روسیه به شبه جزیره کریمه در اوکراین و اشغال و تصرف آن، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا بار دیگر بر موضع خود مبنی بر این که کریمه بخشی از کشور اوکراین است، تاکید کردند.

آنتونی بیلنکن، وزیر خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای گفت که یورش روسیه به کریمه و تصرف آن «بی‌حرمتی بی‌شرمانه» به نظم بین المللی دوران مدرن است.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که آمریکا هرگز اقدام روسیه در ضمیمه کردن ادعایی شبه جزیره اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد. ایالات متحده از روسیه خواسته است فورا به اشغال اوکراین پایان دهد، همه زندانیان سیاسی اوکراینی را آزاد کند، و کنترل شبه جزیره کریمه را به طور کامل به اوکراین برگرداند. آمریکا گفته است تا آن زمان، تحریم‌ها علیه روسیه باقی خواهد ماند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، نیز به عنوان رئیس کمیته وزیران شورای اروپا، اقدام روسیه در ادامه اشغال کریمه اوکراین را محکوم کرد و آن را ناقض قوانین بین المللی خواند.

نیروهای روسیه در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۱۴ با ورود به کریمه، مکان‌ها و نهادهای مهم و راهبردی کریمه، از جمله شورای عالی یا پارلمان کریمه، را به تصرف خود درآوردند. به دنبال آن شورای وزیران کریمه منحل، و یک نخست وزیر جدید طرفدار روسیه در کریمه منصوب شد.

XS
SM
MD
LG