لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۲

عفو بین‌الملل: زندانیان سیاسی-عقیدتی و فعالان محبوس در ایران باید فورا آزاد شوند


بالا از راست: امیرحسین خالقی،‌ راحله احمدی،‌ هومن جوکار،‌ سپیده قلیان و سام رجبی / پایین از راست: احمدرضا جلالی، گلرخ ایرایی،‌ فرهاد فهندژ، مژگان کشاورز و محمد نجفی
بالا از راست: امیرحسین خالقی،‌ راحله احمدی،‌ هومن جوکار،‌ سپیده قلیان و سام رجبی / پایین از راست: احمدرضا جلالی، گلرخ ایرایی،‌ فرهاد فهندژ، مژگان کشاورز و محمد نجفی

عفو بین‌الملل در آغاز سال ۱۴۰۰ خورشیدی با انتشار تصاویر گروهی از زندانیان سیاسی- عقیدتی، فعالان حوزه حقوق زنان، و فعالان محیط زیست در ایران، خواستار آزادی فوری و بدون شرط این زندانیان از زندان‌های سراسر ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر از مقامات جمهوری اسلامی خواست،‌ زندانیان سیاسی محبوس در زندان‌های ایران از جمله «سپیده کاشانی، هومن جوکار، سام رجبی، و امیرحسین خالقی، از فعالان محیط زیست زندانی»، «محمد نجفی، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر»،‌ «راحله احمدی و مژگان کشاورز، از مدافعان حقوق زنان»،‌ «احمدرضا جلالی، پزشک دو تابعیتی زندانی»، «رحمان عساکره و مختار آلبوشکه، فعال حقوق فرهنگی و از اعضای اقلیت عرب»، «فرهاد فهندژ، شهروند بهایی زندانی»، «سپیده قلیان، مدافع حقوق کارگران» و «گلرخ ایرایی، ‌فعال حقوق بشر» را فورا آزاد کنند.

این نهاد حقوق بشری می‌گوید، سپیده کاشانی، هومن جوکار، سام رجبی و امیرحسین خالقی، در حالی نوروز دیگری را ناعادلانه برای «فعالیت‌های مسالمت‌آمیزشان در دفاع از محیط زیست» در زندان سپری می‌کنند که بر اساس یک روند قضایی به شدت غیرمنصفانه به زندان محکوم شده‌اند.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۹۸، سپیده کاشانی، سام رجبی، و امیرحسین خالقی هر یک به ۶ سال زندان به اتهام «جاسوسی» و هومن جوکار نیز به اتهام «همکاری با آمریکا» به ۸ سال زندان محکوم شده‌اند. صدور چنین احکامی، واکنش برخی از سازمان‌های حقوق بشری و وزارت خارجه آمریکا را به همراه داشته است.

سازمان عفو بین‌الملل در ادامه می‌گوید، راحله احمدی و مژگان کشاورز نیز فقط به دلیل «دفاع از حقوق زنان و اعتراض به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب‌اجباری» زندانی شده‌اند.

به گزارش صدای آمریکا خانم کشاورز از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر، به ۱۲ سال و ۷ ماه زندان محکوم شده است،‌ محکومیتی که ۵ سال و ۶ ماه از آن به اتهام تشویق به فساد و فحشا قابل اجرا خواهد بود. راحله احمدی نیز توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و دو ماه زندان محکوم شده است.

این نهاد حقوق بشری همچنین در ادامه می‌گوید، محمد نجفی تنها برای «دفاع از قربانیان نقض حقوق بشر و اطلاع رسانی درباره شکنجه و قتل‌ در بازداشتگاه» و گلرخ ایرایی نیز به دلیل اعتراض به نقض حقوق بشر و فعالیت‌های صلح‌آمیز مدنی که در چارچوب حق آزادی بیان قرار می‌گیرد» به زندان محکوم و فورا باید آزاد شوند.

به گزارش صدای آمریکا محمد نجفی از قربانیان سرکوب وکلای مدافع حقوق بشر، تنها چند روز پس از آزادی با «عفو» در فروردین ۹۸ برای اجرای حکم ده سال زندان به اتهام «همکاری با دول متخاصم» به زندان مرکزی اراک منتقل و پس از مدتی توسط شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به ۲ سال زندان و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی و در پرونده دیگری از سوی شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به ۶ ماه زندان دیگر محکوم می‌شود.

گلرخ ابراهیمی ایرایی نیز که اوایل بهمن ماه سال گذشته به طور ناگهانی از زندان اوین به زندان آمل منتقل شد نیز توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به سه‌ سال و هفت ماه زندان محکوم شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در رابطه با احمدرضا جلالی،‌ زندانی دو تابعیتی نیز گفت، او در حالی ششمین نوروز متوالی خود را دور از خانواده و زیر سایه اعدام به سر می‌برد که با اتکا به «اعترافات حاصل از شکنجه» به اعدام محکوم و شرایط کنونی نگهداری‌اش نیز مصداق شکنجه است.

به گزارش صدای آمریکا، احمدرضا جلالی در سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، بازداشت و توسط دادگاه انقلاب به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم و دیوان عالی نیز درخواست بازبینی این حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

این نهاد حقوق بشری در رابطه با سپیده قلیان نیز می‌گوید، او در رابطه با «فعالیت‌های صلح‌آمیزش در دفاع از حقوق کارگران، اعتراض علنی به شکنجه و شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز در سال‌های اخیر تحت حبس ناعادلانه، شکنجه و سایر رفتارهای بیرحمانه و غیرانسانی» قرار گرفته است.

خانم قلیان که تازگی به زندان بوشهر تبعید شده است از سوی دادگاه به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی به هفت سال حبس، عضویت در گروه گام به هفت سال حبس، فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال و شش ماه حبس و نشر اکاذیب به دو سال و شش ماه محکوم شده است،‌ محکومیتی که ۵ سال از آن قابل اجرا خواهد بود

عفو بین‌الملل همچنین با درخواست خاتمه به سرکوب سازمان‌یافته و همه جانبه علیه اقلیت بهایی ایران از سوی مقامات جمهوری اسلامی می‌گوید، فرهاد فهندژ برای «استفاده از حقوق انسانی خود در زمینه آزادی مذهب» به ۱۰ سال محکوم و نوروز ناعادلانه زندانی است.

این نهاد حقوق بشری همچنین در رابطه با رحمان عساکره و مختار آلبوشکه نیز می‌گوید،‌ این زندانیان سیاسی تنها دلیل فعالیت‌های صلح‌آمیزشان در موسسه فرهنگی الحوار قربانی حبس ناعادلانه، تبعید، و شکنجه شده‌اند و آقای عساکره یازدهمین نوروز متوالی است که در زندان به سر می‌برد.

جمهوری اسلامی از همان ابتدای قدرت، سرکوب مخالفان و منتقدان خود را آغاز کرد و در طول بیش از ۴۲ سال گذشته، ‌فعالان سیاسی و عقیدتی بسیاری را بازداشت و با اتهامات واهی به زندان‌های طولانی‌مدت محکوم کرده است. نهادهای حقوق بشری نیز می‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG