لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

آغاز عملیات توزیع واکسن کرونا در آمریکا؛ واکسیناسیون ممکن است از دوشنبه شروع شود


نمایی از تاسیسات شرکت فایزر در ایالت میشیگان. یک دستگاه کامیون شرکت «فدرال اکسپرس» در حال بارگیری محموله واکسن‌های کرونا است. (رویترز/ یکشنبه ۱۳ دسامبر ۲۰۲۰)
نمایی از تاسیسات شرکت فایزر در ایالت میشیگان. یک دستگاه کامیون شرکت «فدرال اکسپرس» در حال بارگیری محموله واکسن‌های کرونا است. (رویترز/ یکشنبه ۱۳ دسامبر ۲۰۲۰)

بخش انگلیسی صدای آمریکا – نخستین محموله واکسن کووید۱۹ ساخت فایزر، که استفاده از آن به تازگی تایید شده است، از روز یکشنبه از محل تاسیسات شرکت سازنده این واکسن‌ها در کالامازو، واقع در ایالت میشیگان، به سراسر ایالات متحده ارسال می‌شود.

بدین ترتیب مایه‌کوبی می‌تواند از دوشنبه آغاز شود. این در حالی است که به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا افزایش داشته و شمار موارد مرگ ناشی از آن نیز به ۳۰۰ هزار نفر نزدیک شده است.

ژنرال گوستاو پرنا، افسر ارشد برنامه دولت ترامپ برای ساخت واکسن به نام «عملیات فوق سریع»، روز شنبه در یک نشست خبری گفت، شرکت‌های حمل‌ونقل واکسن‌ها را تا دوشنبه به ۱۵۰ مرکز توزیع در کشور تحویل می‌دهند. به گفته او ۴۵۰ مرکز دیگر نیز تا پایان روز چهارشنبه واکسن‌ها را دریافت خواهند کرد.

اداره غذا و داروی ایالات متحده استفاده اضطراری از واکسن ساخت شرکت آمریکایی فایزر و شریک آلمانی آن بایون ان‌تک را جمعه شب تایید کرد. کارایی واکسن ۹۵ درصد است و باید در دمای زیر ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

دقایقی بعد از انتشار این خبر، ‌پرزیدنت دونالد ترامپ در یک پیام ویدئویی از کاخ سفید، تائید این واکسن در مدت ۹ ماه را یک «معجزه پزشکی» نامید و گفت که این واکسن ایمن و موثر است.

وی افزود: «ساخت واکسن در این مدت، یکی از موفقیت‌های بزرگ علمی در تاریخ است. این واکسن جان میلیون‌ها نفر را نجات خواهد داد و به زودی به همه‌گیری پایان خواهد بخشید.»

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، نیز از فایزر و دانشمندانش برای آماده سازی سریع و مطمئن واکسن کرونا تقدیر کرد.

در نخستین مرحله، ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار واحد واکسن توزیع می‌شود و کارکنان بخش درمانی و افراد سالخورده که در مراکز نگهداری سالمندان به سر می‌برند، در اولویت نخست دریافت قرار دارند. مایه‌کوبی باید در دو نوبت انجام شود.

XS
SM
MD
LG