لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

یک مقام رسمی ایران فاش کرد؛ رکورد واقعی آمار مرگ بر اثر کرونا در ایران بیش از ۸۰۰ نفر در روز است


Iranians wearing protective face masks carry a coffin during a funeral ceremony, following the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19), in Tehran
Iranians wearing protective face masks carry a coffin during a funeral ceremony, following the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19), in Tehran

در حالیکه وزارت بهداشت ایران همچنان روزانه میزان مرگ بر اثر کرونا را ۳۳۰ نفر اعلام می‌کند، یک عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران تعداد واقعی مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در ایران را دو و نیم برابر آمار رسمی اعلام شده دانست.

در حالیکه وزارت خارجه آمریکا پیشتر بارها نسبت به پنهانکاری رژیم ایران در ارائه آمار واقعی مبتلایان و جانباختگان کرونا هشدار داده بود، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا روز سه شنبه ۲۹ مهر اعلام کرد که آمار جانباختگان رو دوشنبه که ۳۳۷ نفر اعلام شده بود، در واقع بیش از ۸۰۰ نفر است.

وخامت وضعیت همه‌گیری کرونا در ایران در پی هشدار هفته پیش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنان ادامه دارد و پس از ثبت رکورد جدیدی در تعداد مرگ و میر در روز دوشنبه،‌ بنا به اعلام وزارت بهداشت ایران تعداد مبتلایان روزانه نیز در روز سه شنبه به رقم ۵ هزار و ۳۹ تن رسید.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است. هفته گذشته ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران ۸ ماه بعد از آغاز کرونا، اعتراف کرد که آمار واقعی مرگ بر اثر کرونا بسته به استانها، بین یک و نیم تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است. حال مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران آمار واقعی را ۲.۵ برابر می داند.

موج سوم همه گیری کرونا در ایران در پی برگزاری مراسم محرم، برگزاری آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ها، و بازگشایی مدارس آغاز شد.

در حال حاضر به جز سه استان هرمزگان، فارس و گلستان که در وضعیت هشدار قرار دارند، سایر استانها وضعیت قرمز دارند. در این بین، دولت ایران محدودیت هایی از جمله جریمه برای نزدن ماسک و ممنوعیت سفر به تعدادی از شهرهای ایران اعلام کرد که به اعتقاد شهروندان و کارشناسان بسیار دیر و ناکارآمد بوده و نادرست اجرا شده است.

تعدادی از شهروندان در گفت و گو با صدای آمریکا اعلام کردند که دولت ایران نتوانسته روش درست و اصولی در مقابله با کرونا اتخاذ کند و اکنون با وحشتناک شدن شرایط، ناکارآمدی خود را گردن مردم می‌اندازد و قصد دارد جریمه آن را از مردم بگیرد.

ایالات متحده از زمان آغاز کرونا نسبت به پنهانکاری و ناتوانی مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

شرایط بحرانی کرونا در ایران در شرایطی ادامه دارد که همچنان مقامات حکومتی سانسور رسانه‌ای شدیدی را اعمال می کنند. روزنامه «جهان صنعت» از جمله رسانه‌هایی بود که در اواسط مرداد ماه و پس از انتشار مصاحبه‌ای با یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نادرستی آمار رسمی ایران، توقیف شد.

روزهای سیاه کرونا در ایران؛ هر ساعت دهها نفر در ایران جان می‌دهند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:32 0:00
XS
SM
MD
LG