لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۰

مایک پمپئو: جامعه جهانی برای متوقف کردن تهدیدهای رژیم ایران به ما بپیوندد


وزیر خارجه ایالات متحده با یادآوری گذشت دو سال از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، خواستار اجماع جهانی مقابل رژیم ایران و تکرار همکاری و تجربه موفق پیروزی بر آلمان نازی شد.

مایک پمپئو شنبه ۲۰ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای گفت: دو سال پیش پرزیدنت ترامپ تصمیم شجاعانه‌ خروج از برجام را برای محافظت جهان از خشونت و تهدیدهای هسته‌ای ایران اعلام کرد. امروز آمریکایی‌ها امن‌تر و خاورمیانه صلح‌آمیزتر از شرایطی است که اگر در توافق هسته‌ای باقی می‌ماندیم.

آقای پمپئو همچنین با یادآوری همکاری ایالات متحده و هم پیمانانش در مقابله با آلمان نازی که ۷۵ سال پیش منجر به پیروزی شد، افزود: امروز ما با چالشی جدی برای صلح منطقه‌ای از سوی یک رژیم سرکش دیگر مواجه هستیم و مجددا از جامعه جهانی می‌خواهیم تا برای متوقف کردن حکومت شماره یک جهان در یهودی‌ستیزی به ما بپیوندند.

همچنین مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به دو ساله شدن این تصمیم و غیرقابل پذیرش بودن خشونت و ترور رژیم ایران تاکید کرد که ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

کاخ سفید در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸ اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ مشارکت آمریکا در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران را پایان می‌بخشد و تحریم‌هایی که در نتیجهٔ این توافق به تعلیق درآمده بودند را بار دیگر برقرار می‌کند.

در گزاره‌برگ کاخ سفید آمده بود: پرزیدنت ترامپ به مشارکت ایالات متحده در برجام پایان می بخشد، چرا که این توافق در پاسداری از منافع امنیت ملی آمریکا ناکام بوده است.

از صفحه ویژه خروج آمریکا از برجام دیدن کنید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG