لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ثبت بیش از ۱۵۰ هزار مورد مراجعه زنان به پزشکی قانونی پس از نزاع

ثبت بیش از ۱۵۰ هزار مورد مراجعه زنان به پزشکی قانونی پس از نزاع

بنابر آمارهای ارائه شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور، در ۹ ماه سال جاری ۴۶۳ هزار ۱۱۷ مورد مراجعه به پزشکی قانونی به دلیل نزاع به ثبت رسیده است که از این رقم، ۳۱۲ هزار و ۵۴۶ مورد برابر با حدود ۶۸ درصد مراجعه مربوط به مردان و ۱۵۰ هزار و ۵۷۱ مورد برابر با حدود ۳۲ درصد مربوط به زنان بوده است.

بنابراین آمار استانهای تهران، با ۷۸ هزار و ۲۹۸ مورد، خراسان رضوی با ۴۰ هزار و ۵۲۳ مورد و اصفهان با ۳۳ هزار و ۴۸۴ مورد در رتبه‌های نخست مراجعان به پزشکی قانونی به دلیل نزاع، در بازه مذکور قرار داشته‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیمارانی که با پول یارانه زندگی می‌کنند، اما باید میلیون‌‎ها تومان ماهی پول دارو بدهند


مسئول شورای عالی بیماران خاص و صعب‌العلاج کرمانشاه با اشاره به وجود ۳۸ هزار و ۵۰۰ بیمار خاص و صعب‌العلاج در استان از وضعیت معیشتی نامناسب این بیماران یاد کرد و گفت: این بیماران با مشکلات فراوانی مواجهند که مشکلات معیشتی و اقتصادی از مهمترین است؛ برخی بیماران سرطانی باید پنج میلیون تومان در ماه پول دارو بدهند.

وی گفت: اکنون وضعیت بیماران خاص و صعب‌العلاج بگونه‌ای شده که بسیاری از آنها به دلیل مشکلات اقتصادی، حتی درد بیماری را نیز فراموش کرده‌اند. برخی از این بیماران فقط با پول یارانه زندگی می‌کنند و در بخش دیالیز بیمارانی داریم که برای یک وعده غذا و هزینه ایاب و ذهاب مانده‌اند. برخی از بیماران سرطانی هم باید ماهیانه پنج میلیون تومان پول دارو بدهند و پول داروی بیماران دیالیزی نیز بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان در ماه است.

منبع: اعتماد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تراکتور و برخی ماشین‌آلات کشاورزی گران شد


رشد هزینه تمام ‌شده تولید و مشکلات تامین مواد اولیه و قطعات، زمینه کمبود و گرانی برخی انواع ماشین‌آلات کشاورزی و لوازم مصرفی مرتبط در بازار را فراهم کرده است.

بر اساس اطلاعات موجود گرانی انواع ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی و لوازم آن در حالی موجب نارضایتی کشاورزان شده است که تازه‌ترین خبرها از افزایش قیمت برخی انواع تراکتور و ماشین‌آلات کشاورزی تولید داخل حکایت دارد. بنابر اعلام وزارت صمت، تولید کمباین با رشد منفی ۵۵.۵ درصدی مواجه بوده و از ۵۵۷ دستگاه در ۸ ماهه سال ۹۷ به ۲۵۷ دستگاه در ۸ ماهه امسال کاهش یافته است. این آمارهای تولید در شرایطی ارائه می‌شود که کمبود و افزایش قیمت لاستیک و لوازم مصرفی و یدکی انواع ماشین‌آلات کشاورزی و سنگین از ابتدای امسال موجب گلایه متقاضیان شده است.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کمبود پرستار مسئله جدی مراکز درمانی


به گفته سوپروایزر بیمارستان شفا مشکل اصلی جامعه پرستاری کاهش قدرت معیشتی پرستاران است و پرداختی پرستاران از جمله مشکلات آنان است که نیاز به بازنگری در آن وجود دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به افزایش تورمی که در ایران وجود دارد، سطح حقوق پرستاران افزایش چندانی نداشته و در عین حال سختی کار پرستاران هر روز در حال فزونی است. کمبود نیروی انسانی در همه رسته‌ها بویژه پرستاران و کمک پرستاران قابل رویت است و این کمبود یک مسئله جدی در مراکز درمانی محسوب می‌شود که نارضایتی شدید عمومی بیماران، همراهان، پرستاران و کمک پرستاران را به دنبال داشته است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG