لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| میزان مرگ کودکان زیر یک سال بر اثر آلودگی هوا در ایران ۶ برابر ترکیه است

میزان مرگ کودکان زیر یک سال بر اثر آلودگی هوا در ایران ۶ برابر ترکیه است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هم‌اکنون ۷۳ درصد اتوبوس‌ها، ۶۰ درصد کامیون‌ها، ۸۷ درصد مینی‌بوس‌ها و ۸۱ درصد موتورسیکلت‌های کشور اسقاطی هستند و هر موتور سیکلت به اندازه هشت خودرو سمند آلودگی تولید می‌کند.

وی گفت: میزان مرگ و میر کودکان زیر یک سال بر اثر آلودگی هوا در ایران ۶ برابر کشور ترکیه است و متاسفانه آنچه خریدار ندارد نگاه بلند مدت در خصوص حفظ منابع و توسعه پایدار است.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۶۰ درصد وسایل نقلیه عمومی در تهران فرسوده و آلوده کننده‌اند


رئیس پلیس ترافیک شهری پلیس راهور ناجا با اشاره به عقب ماندگی نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: بیش از ۶۰ درصد وسایل نقلیه عمومی فعال در کلانشهر تهران فرسوده و آلوده کننده‌اند. کامیون‌ها، خودروهای دیزل با سوخت گازوئیلی و در درجه بعدی موتورسیکلت‌ها بیشترین نقش را در آلودگی هوا دارند.

وی با اشاره به اهمیت استانداردسازی سوخت و خودروها گفت: طبق قانون تا زمانی که سازمان استاندارد و محیط زیست برای هر وسیله نقلیه موتوری تاییدیه صادر کنند ما هم موظف به ارائه خدمات شماره گذاری و تردد هستیم اما استانداردهای ما معیارهای حداقلی‌اند و ارتقای آنها واجب است.

منبع: روزنامه کیهان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گرانی قابل توجه اقلام خوراکی: رشد ۵۹ درصدی بهای گوشت گوسفندی در یک سال


بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی (مخلوط) در آبان ماه امسال به صورت میانگین به ۹۱ هزار و ۵۵۲ تومان رسید که رشد ۵۹.۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد.

همچنین قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوشت مرغ نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳۹.۶ درصد و ۲۷.۷ درصد افزایش داشته است. قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا در آبان ماه امسال رشد ۵۳.۶ درصدی، هر کیلوگرم برنج داخلی هاشمی درجه یک، برنج پاکستانی باسماتی درجه یک رشد ۱۳.۶ درصدی و برنج تایلندی نیز رشد ۱۴.۳ درصدی داشته است.

متوسط قیمت هر کیلوگرم شکر سفید در آبان ماه ۹۸ و قیمت هر بسته شکر ۹۰۰ گرمی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳۸.۱ درصد و ۳۴.۱ درصد رشد داشته است.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایران تا ۳۰ سال آینده، کشوری پیر خواهد شد


معاون مراقبت پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در ایران رشد جمعیت سالمندی بسیار بالاست به طوری که در ۳۰ سال آینده ۲۵ درصد از جمعیت ایران را سالمندان تشکیل خواهند داد و نیاز است خدمات مراقبتی از سالمندان بیش از پیش توسعه و گسترش یابد.

منبع: اعتماد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG