لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

سناتور کاتن خواستار «عواقب جدی» شد در صورتی که گروه مورد حمایت ایران در حمله به پایگاه نظامی کرکوک دست داشته باشد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

تام کاتن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس در مجلس سنای آمریکا و رئیس کمیته فرعی قدرت زمینی و هوایی در کمیته نیروهای نظامی سنا، روز شنبه هفتم دی‌ماه خواستار «عواقب جدی» شد در صورتی که گروه مورد حمایت ایران در حمله موشکی روز جمعه به یک پایگاه نظامی در نزدیکی کرکوک که به مرگ یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی و زخمی شدن چندین نیروی نظامی آمریکایی منتهی شد، دست داشته باشد.

سناتور کاتن در بیانیه‌ای که در واشنگتن منتشر شد گفت: اگر خون آمریکایی‌ها توسط گروه‌های مورد حمایت ایران ریخته شده باشد، تهران باید با عواقب جدی و سنگین روبرو شود.

به گزارش نیوزویک و فاکس نیوز، مقامات اطلاعاتی ایالات متحده بر این باورند که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران مسئول حملات مرگبار روز جمعه با موشک‌های کاتیوشا به یک پایگاه نظامی در نزدیکی کرکوک بوده‌اند. این حملات به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی، که برای وزارت دفاع آمریکا کار می‌کرد، و زخمی شدن چند تن دیگر انجامید.

سرهنگ مایلز کگنز، سخنگوی عملیات «عزم راسخ» نیز در گفتگو با سی‌ان‌ان خبر کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی در حمله موشکی به یک پایگاه در نزدیکی کرکوک، که به زخمی شدن چند تن از نیروهای نظامی ایالات متحده و عراق نیز منجر شد، را تایید کرد.

به گزارش فاکس نیوز، دو مقام رسمی ایالات متحده نیروهای نیابتی مورد حمایت ایران را به عنوان مسئول این حمله معرفی کرده‌اند.

نیوزویک نیز گزارش داد: «مقامات اطلاعاتی ایالات متحده بر این باورند که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران مسئول [این حملات] هستند.»

مقامات وزارت دفاع به نیوزویک گفتند که پایگاه کی-۱ در کرکوک روز جمعه آماج حملات موشکی قرار گرفت و این حملات به کشته شدن یک پیمانکار وزارت دفاع، پنتاگون، و زخمی شدن چند تن از نظامیان آمریکایی و پرسنل عراقی حاضر در آن محل انجامید.

یک مقام ارشد پنتاگون که نخواست نامش فاش شود، گفت که کمی پس از این حمله یک دستگاه سامانه موشک‌انداز چندتایی کاتیوشا، که در نزدیکی پایگاه مذکور رها شده بود، کشف شد. بنا بر یک ارزیابی اولیه در حدود ۱۱ تا ۱۴ فروند موشک به این پایگاه اصابت کرده‌اند. به گزارش نیوزویک، یکی از این موشک‌ها با برخورد به یک انبار، مهماتی که در آنجا ذخیره شد بود را منفجر کرد.

این مقام رسمی ایالات متحده به فاکس نیوز گفت که در حدود ۳۰ فروند موشک به سوی این پایگاه، که مورد استفاده نیروهای آمریکا و عراق است، پرتاب شد.

جیسون برادسکی، مدیر سیاست‌گذاری گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای، در توئیتر درباره گزارش‌هایی مبنی بر این که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده بر این باورند که شبه نظامیان مورد حمایت ایران در پس حمله مرگبار روز جمعه به نیروهای آمریکایی در کرکوک بوده، اظهارنظر کرده است. برادسکی نوشته است: «اگر این حقیقت داشته باشد، یک واکنش قاطع ایالات متحده - و نه فقط تحریم - امری بسیار ضروری است.»

مایکل پریجنت، پژوهشگر ارشد اندیشکده هادسن و افسر اطلاعاتی پیشین، نیز در توئیتر نوشت: «کشته شدن این آمریکایی باید بسیار مهم تلقی شده و به آن رسیدگی شود.»

پریجنت همچنین نوشت: «این امر نیازمند واکنش نظامی آمریکا به شبه‌نظامیان نیروی قدس سپاه پاسداران - که مسئول [این حمله هستند] - است. در غیر این صورت، همه به خودشان اجازه خواهند داد که آمریکایی‌ها را بکشند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG