لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

پرزیدنت ترامپ توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده استیضاح شد


مجلس نمایندگان ایالات متحده - که رهبری آن را دموکراتها در دست دارند – روز چهارشنبه با ۲۳۰ رای موافق در برابر ۱۹۷ رای رای مخالف، نخستین مورد اتهامی مطرح شده علیه پرزیدنت ترامپ را تایید کردند. این مورد اتهامی، پرزیدنت ترامپ را به سوءاستفاده از قدرت در رابطه‌اش با اوکراین متهم می‌کند.

با این رای پرزیدنت ترامپ، به اتفاق اندرو جانسون و بیل کلینتون، تنها روسای جمهوری استیضاح شده از زمان تصویب قانون اساسی ایالات متحده آمریکا در سال ۱۷۸۸ تاکنون هستند. اندرو جانسون در سال ۱۸۶۸ و بیل کلینتون در سال ۱۹۹۹ استیضاح شدند، که البته هر دوی آنها در جریان جلسات محاکمه سنا تبرئه شدند.

پرزیدنت ترامپ ارتکاب هرگونه کار نادرستی را انکار کرده و روند استیضاح خودش را یک «ساحره گیری» (کنایه از انگ زنی و جرم تراشی برای فردی با دیدگاه مخالف) خوانده است. انتظار می رود مجلس سنا، که اکثریت و کنترل آن در اختیار جمهوریخواهان است، رئیس جمهوری را تبرئه کند.

مجلس نمایندگان آمریکا پس از پایان رای گیری درباره نخستین مورد اتهامی در پرونده استیضاح، به رای گیری در مورد دومین مورد اتهامی پرزیدنت ترامپ – یعنی ممانعت از کار کنگره در جریان تحقیقات استیضاح – پرداخته است.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه با فرستادن یک نامه شش صفحه ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، این «پیکار شرورانه» علیه خود را محکوم کرد و از خانم پلوسی خواست روند استیضاح را متوقف کند. او همچنین دموکراتها را به «سوءاستفاده بی سابقه و خلاف قانون اساسی از قدرت» متهم کرد.

پرزیدنت ترامپ در این نامه نوشته است: «این تنها یک تلاش برای اجرای کودتایی غیرقانونی و حزب گرایانه است که به گواه نتایج اخیر، به شدت در صندوقهای رای شکست خورده است. هدف شما تنها شخص من، یعنی رئیس جمهوری، نیست؛ بلکه شما تمام حزب جمهوریخواه را هدف قرار داده اید. شما این بازی استیضاح را ادامه می دهید، اما تاریخ درباره شما سخت قضاوت خواهد کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG